Hlavní navigace

V srpnu se nezdražovalo. Zelenina a brambory dokonce zlevnily

Sdílet

Lenka Kašparová 10. 9. 2020

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci stagnovaly. Meziroční míra inflace zpomalila na 3,3 % z předchozího tempa 3,4 %. Na snižování cen mělo největší vliv sezónní zlevnění potravin. Naopak zdražovaly pohonné hmoty a automobily. K sezónnímu zdražení došlo také u rekreačních služeb a kultury. V meziročním vyjádření se ale cenový růst snížil na 1,9 % z předchozího tempa 2,2 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V srpnu zůstala cenová hladina na úrovni minulého měsíce. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje pokračoval pokles cen zeleniny, včetně brambor, který byl částečně vykompenzován pozvolným růstem cen pohonných hmot, říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Cena zeleniny klesla o 3,4 %, brambory zlevnily dokonce o 11,1 %. Cena ovoce se průměrně snížila o 1,1 %. Mléčné výrobky (mléko, sýry) zlevnily o 0,5 %. Stejně tak klesla cena vajec o 0,5 %. V oblasti stravování a ubytování zdražovaly především stravovací služby, a to o 0,2 %. V oblasti rekreace a kultury se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 2,1 %. Z potravin zdražily hlavně oleje a tuky o 2,1 % a také cukr o 4,9 %.

Inflace zpomaluje, ale prozatím jde o malé zpomalení. Čekáme, že inflace bude v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad 3 %. V příštím roce nadále vidíme riziko podstřelení inflačního cíle ČNB z důvodu oslabené domácí poptávky, domnívá se Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).