Hlavní navigace

V sobotu 24. dubna proběhne potravinová sbírka pro potřebné. Přispět může každý

Sdílet

Veronika Němcová 20. 4. 2021

Kvůli přes rok trvající koronavirové krizi výrazně narostl počet lidí v tíživé životní situaci. Jednou z cest, jak lidem v nouzi pomoci, je Sbírka potravin, která proběhne v sobotu 24. dubna.

V tento den od 8 do 18 hodin můžete darovat trvanlivé potraviny nebo drogerii ve více než 800 obchodech, které jsou do sbírky zapojeny. Funguje to tak, že zboží, které chcete darovat, nakoupíte přímo v obchodě (přidáte ke svému nákupu na doma) a za pokladnami jej věnujete dobrovolníkům v zelených zástěrách nebo do sběrných boxů. Potraviny poté zamíří do regionálních potravinových bank a z nich do charitativních organizací. 

Do Sbírky potravin jsou zapojeny tyto řetězce:

 • Albert,
 • Billa,
 • Globus,
 • Kaufland,
 • Lidl,
 • MAKRO Cash & Carry,
 • Penny Market,
 • Tesco,
 • dm drogerie markt a
 • ROSSMANN

Do sbírky se zapojily také on-line obchody Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco, kde už můžete potraviny určené k darování nakupovat od 19. dubna do 2. května.

Také ty pak poputují do regionálních potravinových bank. Jedná se především o konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýži a luštěniny, těstoviny a základní i dětskou drogerii.

Počet lidí v nouzi, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narůstá. Během loňského roku jsme registrovali meziroční vzestup v řádech desítek procent. Koronavirová pandemie připravila mnoho Čechů o zaměstnání. S tím pochopitelně souvisí i propad finančních prostředků, kterých se mnohým nedostává ani na zajištění nejnutnějších životních potřeb. Prosíme proto, aby se lidé do letošní jarní Sbírky potravin opět zapojili a pomohli, uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Sbírka potravin se od roku 2019 koná dvakrát ročně, loni bylo jarní kolo kvůli koronavirové epidemii zrušeno. To podzimní se stalo rekordním, kdy se sklady potravinových bank zaplnily celkem 713 tunami zboží.

Našli jste v článku chybu?
 • 20. 4. 2021 18:18

  Patrik Chrz

  Dřív jsem v tyhle sbírky věřil. Pak jsem se snažil jednou pomoci kamarádce, která se dostala do obtížné situace a dal jsem jí kontakty na různé takové spolky. Nepomohli jí v žádném. Ano, byla to částečně její vina, co se týče "úředního šimla" byla tak trochu něco mezi neschopná / nepořádná. Jenže bez potvrzení ze sociálky, že pobírá hmotnou nouzi jí všude odmítli (nakonec jí pomohli různě přátelé, každý jsme dali něco). Pak si říkám, k čemu tyhle nestátní organizace jsou, když jen dublují činnost těch státních a nemají "vlastní rozum". Pokud člověk "propadne okem systému" a nemá nárok na státní podporu v hmotné nouzi, měly by zde být právě tyto organizace, ale nejsou. Opět na tom vydělají profesionální pobírači dávek, kteří se v systému vyznají a můžou tak čerpat z (ještě) více zdrojů.

  Takže pokud chcete někoho obdarovat, nedávejte to žádné organizaci, ale přímo tomu potřebnému člověku!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).