Hlavní navigace

V rámci preventivní prohlídky budete mít právo na více vyšetření

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 10. 2016

Vyhláška o preventivních prohlídkách (vyhláška č. 70/2012 Sb., která se mění 17. října 2016, kdy nabývá účinnosti vyhláška č. 317/2016 Sb.) rozšíří škálu vyšetření, na které budete mít nárok v rámci preventivní prohlídky.

Dospělí pacienti budou mít při preventivní prohlídce u praktického lékaře nárok na laboratorní vyšetření glykemie ve 30 letech. Dosud se přitom zjišťovala při první všeobecné preventivní prohlídce po ukončení péče u praktického lékaře pro děti a dorost, tedy zhruba v 18 letech a pak až od 40 let věku ve dvouletých intervalech.

Druhou novinkou je vyšetření týkající se ledvin – laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace u pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi od 50 let věku ve čtyřletých intervalech, informoval mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

U malých dětí je pak největší novinkou vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra v 18 měsících věku, které se dosud nedělalo plošně. Rozšířil se také obsah první preventivní prohlídky, která se provádí obvykle do 2 dnů po propuštění z porodnice. Přibyla kontrola dotazníku ohledně rizika tuberkulózy, . Lékař by měl také maminku poučit o péči o novorozence a o kojení, případně o umělé mléčné výživě, a také o preventivním podávání vitamínu D a K, uvedl Tichý s tím, že ve věku mezi 4. a 5. měsícem by měl lékař zákonného zástupce informovat o výživě dítěte.

U starších dětí ve věku 7, 9, 11 a 13 let je nově součástí preventivní prohlídky také vyšetření koncentrace celkového cholesterolu, HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů, pokud je v rodinné anamnéze do 55 let věku ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, angina pectoris, náhlé cévní mozkové příhody nebo  hyperlipoproteinemie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).