Hlavní navigace

V příštím roce zdraží hypotéky a opět tak vzroste obliba stavebního spoření

Sdílet

Gabriela Hájková 1. 10. 2013

Stavební spoření poslední dva roky neprožívá tak hojné roky jako v minulosti. Na svědomí to mají především nízké sazby u hypotečních úvěrů, které umenšily podíl na trhu stavebních spořitelen i legislativní nejistota, která se točí kolem budoucnosti výše státní podpory. 

Ačkoli se tento podíl výrazně zmenšil, podle společnosti Golem Finance spořitelny stále hájí svou třetinu na trhu. Velkou část sjednávaných a veřejně vykazovaných hypoték (podle našich odhadů až 35 procent), v tuto chvíli tvoří refinancování – tedy recyklované hypotéky, čímž jsou objemové statistiky publikované serverem hypoindex.cz a Ministerstvem pro místní rozvoj zkreslené. Po očištění obchodních výsledků hypotečních bank o vliv refinancování nám vychází, že stavební spořitelny i nadále v objemu nově sjednávaných úvěrů drží zhruba třetinu trhu, uvádí zpráva společnosti Golem Finance s tím, že letos by měly spořitelny udržet zhruba stejný podíl na trhu, jako minulý rok. 


Golem Finance

V následujících letech už by si ale mohly stavební spořitelny polepšit, protože se očekává růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů bank, což s velkou pravděpodobností opět zvýší poptávku po úvěrech ze stavebního spoření. Navíc nezanedbatelným stimulem se může stát nový občanský zákoník, který počítá s nárůstem počtu práv, která bude možné zavkladovat do katastru nemovitostí, což při stávajícím 1000korunovém poplatku, a zejména v případě malých úvěrů, může znamenat nárůst poptávky po nezajištěných úvěrech, kde není toto třeba řešit. Logicky tato změna rovněž může „přivést vodu na mlýn“ stavebním spořitelnám, odhadují analytici ze společnosti Golem Finance. Čtěte také: Nový občanský zákoník: Máte rozestavěnou stavbu? Čekají vás komplikace

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).