Hlavní navigace

V Německu začaly platit nové výše pokut. Podívejte se, co je nově hodnoceno jako přestupek

Sdílet

Pokud se chystáte autem do Německa, můžete za některé přestupky dostat mnohem vyšší pokutu, než na jakou jste byli zvyklí. Od čtvrtka 19. října 2017 totiž začaly v Německu platit nové sazby pokut. Vyplynulo to z informací ÚAMK.

Za nevytvoření nouzového pruhu pro záchranná vozidla nebo pomocná vozidla nově dostanete místo 20 eur pokutu 200 eur a navíc 2 body. V závažných případech může policista udělit pokutu až 320 eur + 2 body a 1 měsíc zákazu řízení.

Pokud za jízdy budete manipulovat s elektronickým zařízením ve vozidle (telefon, smartphone, tablet, čtečka knih), riskujete pokutu 100 eur a 1 bod. Doposud byla maximální pokuta 60 eur. V případě, že policista vyhodnotí situaci jako závažnou, může udělit pokutu až 200 a 2 dva body a na měsíc vám zakázat řízení. Jestliže potřebujete s elektronickým zařízením manipulovat, je nutné mít vypnutý motor (nepočítá se systém start/stop). Naopak hands-free a hlasové povely jsou povoleny.

Pokutu můžete dostat i za manipulaci s elektronickým zařízením na kole, a to ve výši 55 eur.

Nově také platí zákaz maskování za volantem dopravního prostředku. Během cesty tak jako řidič nesmíte mít zakrytý obličej. Zákaz se vztahuje na šály, masky, závoje, burky atd. Za nedodržení nařízení můžete dostat pokutu 60 eur. Nařízení se však nevztahuje na motorkáře.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 10. 2017 17:05

    VM (neregistrovaný) 185.156.120.---

    Nevím zda nutit řidiče vypínat při manipulaci s telefonem motor je dobrý nápad v situaci, kdy skoro všechna auta mají posilovač řízení i brzd, a s vypnutým motorem jsou hůře ovladatelná. Naštěstí tu snad byly rozsudky evropských soudů, podle kterých je manipulace s telefonem v režimu navigace za jízdy legální.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).