Hlavní navigace

V některých oblastech se může zneužívat až 60 % sociálních dávek

Sdílet

Arsen Lazarevič 23. 7. 2014

Podle generální ředitelky úřadu práce Marie Bílkové se dávky můžou zneužívat podstatně více: Odhad pět až deset procent je při dolní hranici. Podle zkušeností z praxe – když mají kolegové možnost udělat sociální šetření – jsou ta čísla podstatně vyšší. Zneužívání je daleko větší zvláště v oblastech, kde je ubytoven hodně a kde funguje velká anonymita, řekla Bílková. Podle ní v některých oblastech může podíl zneužitých dávek dosáhnout 60 %, tento odhad je v případě Karviné.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová s tím ale nesouhlasí: Informace o zneužívání až 60 procent prostředků určených jako příspěvek na bydlení nebo dávka hmotné nouze v jednom z regionů, která zazněla ve vysílání České televize, podle všech dostupných informací neodpovídá realitě. Nechala jsem situaci v Karviné okamžitě prověřit a výsledná čísla se mnohem více blíží celostátnímu průměru, upozornila Marksová.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 7. 2014 13:22

  Rob (neregistrovaný) ---.anonymouse.org

  Ten pruzkum bych chtel vazne videt a zejmena by me zajimalo, jak je to "zneuzivani" definovano.
  Osobne to cele vidim jako soucast kampane za likvidaci socialniho statu (coz je pro autora tehle zpravy typicke).

  Pro pobaveni: ma sestra, samozivitelka na materske, pobira take nejake socialni davky (mimochodem v dost smutne nizi za neskutecnych byrokratickych podminek).
  Nedavno u ni byla kontrola ze socialky a pani ji rekla, ze ma nadstrandardne vybaveny byt, mimo jine ze ma prodat starsi mikrovlnku a bude mit na zivobyti a nemusi pobirat zadne davky.
  Fakt miluji, co ze socialniho statu za posledni roky delaji nase vice pravicove a mene pravicove vlady.

 • 23. 7. 2014 23:05

  w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Z toho, co jsem zaznamenal, stačí, aby si člověk koupil krabičku cigaret, a už je to bráno jako zneužívání sociálních dávek. Takže jestli je mezi příjemci 50% kuřáků, je tu potenciál na 50% zneužívání. Ještě při tom nákupu musí být každý přistižen, na to si teď najali těch 600 nových špiclů.

  A těch položek, co si tihle úředníci vymýšlejí, že se kupovat z dávek nesmí, je víc, takže se nebudu divit, když se bude časem mluvit o 90% zneužívání dávek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).