Hlavní navigace

V kamenných prodejnách nakupujeme dráž, než by se na EU slušelo

Sdílet

V České republice, Maďarsku a na Slovensku obyvatelé nakupují v internetových obchodech levněji než odpovídá průměru EU. Na druhou stranu ceny v kamenných prodejnách jsou zase vyšší než průměr EU. Poukazují na to výsledku průzkumu agentury Civic Consulting. 

Že je v ČR vyšší cenová hladina než v mnohých státech EU, je obecně známé, stejně tak to, že na internetu jsou nižší ceny než v klasických obchodech. Potěšující však je, že z průzkumu vyplynulo, že ceny na českém internetu jsou nižší, než je průměr EU, řekla Jitka Součková, marketingová ředitelka Kasa.cz.

Například ceny ve Velké Británii a v Polsku jsou u e-shopů i kamenných obchodů nižší než stanovený průměr za EU. Naopak ve Švédsku, Dánsku a Rumunsku jsou na tom z pohledu cen hůře než Češi, protože ceny jsou nad průměrem v kamenných i internetových obchodech.

Průzkum také ukázal, že pro 18 % zákazníků je běžnou praxí nejdříve zjistit informace o produktu v kamenné prodejně a pak si je koupit přes e-shop. Opačný postup pak podle analýzy využívá 15 % respondentů průzkumu.

Podle studie utratí na internetu částku 5 – 12,5 tisíce Kč ročně asi 29 % Čechů (průměr EU je 27 %) a částku 12,5 – 25 tisíc Kč pak asi 25 % Čechů (průměr EU je 19 %).

Ačkoli v EU je nejběžnější platba kartou (63 %) a následují online platby a bankovní převod, v Čechách si stále hýčkáme dobírku (68 %) a po ní teprve následuje bankovní převod a platební karty.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).