Hlavní navigace

V exotických destinacích si za roaming stále připlatíte. Jak se tomu vyhnout?

Sdílet

V polovině června došlo ke zrušení roamingu v rámci Evropské unie. O tom jsme vás informovali v článku Roaming v EU „končí“, ale pozor na finty a kličky. Kde vás mohou nachytat?  V rámci Evropské unie se tak už můžete se svým telefonem chovat tak, jako kdybyste byli doma. Pokud se ale chystáte za hranice EU, připravte se na tučné poplatky.

Než se vydáte do zemí mimo EU, ověřte si u svého operátora, do které zóny řadí vaši cílovou destinaci a jaké poplatky budete platit za:

  • příchozí hovor,
  • odchozí hovor,
  • SMS,
  • MMS,
  • 1 MB dat.

Například Švýcarsko řadí operátoři do 2. zóny a cena odchozího hovoru neklesne pod 40 Kč za minutu. Za 1 MB dat pak zaplatíte v průměru 250 Kč. V případě, že cestujete na letní dovolenou do Egypta, jsou ceny ještě vyšší. Za minutu hovoru zaplatíte od 65 Kč a za 1 MB dat v průměru 300 Kč.

Chcete-li na dovolené ušetřit na mobilních službách, vyplatí se zcela si vypnout datové služby od operátora a využívat pouze místní wi-fi síť, například v hotelu. Skrze ni se můžete spojit s rodinou a vyřídit vše potřebné. Pokud si datové připojení od operátora nevypnete, riskujete vysoký účet. Některé aplikace totiž běží na pozadí a čerpají data, aniž o tom víte.

Jako dobrá varianta může posloužit i místní SIM karta s předplacenými daty, které můžete využít například při potřebě navigace mimo hotel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).