Hlavní navigace

V čem nejčastěji chybujete při žádosti o dotace?

Sdílet

Se zvýšeným zájmem o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám zároveň stoupá procento neúspěšných žadatelů. Zde je přehled nejčastějších chyb, kterých se žadatelé o dotace dopouští.

Formální nedostatky

Nejčastějším problémem u zamítnutých dotací jsou formální nedostatky, například opomenutí některých povinných údajů v žádosti nebo chybějící povinné přílohy, jako je výpis z katastru nemovitostí či souhlasné prohlášení všech vlastníků. V odborném zhodnocení pak chybí některé požadované části dokumentace nebo jsou chyby v hodnocení energetické náročnosti domu.

Nesplnění lhůty

Na vině bývá i porušení časové lhůty, která je stanovena v každém kroku administrace žádosti o dotaci, od jejího podání až po doložení realizovaných opatření. Kvůli špatnému výpočtu lhůty dochází k opožděnému předložení požadovaných dokumentů a administrace žádosti může být z důvodu nesplnění podmínek ukončena.

Pozor na odborníka

Pokud se rozhodnete obrátit na odbornou pomoc, pohlídejte si všechny detaily. I firma, který vám dokumentaci připravuje, nemusí vše udělat dle pravidel. Pokud se rozhodnete svěřit vyřízení žádosti specializované firmě, je nutné věnovat dostatečnou pozornost jejímu výběru a především smlouvě, ve které si přesně specifikujete, co je předmětem spolupráce a kdo nese jakou zodpovědnost, radí Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

Nesoulad v technické dokumentaci

Nedostatky v projektové dokumentaci a energetické části hodnocení současného a budoucího stavu budovy jsou častým důvodem pro zamítnutí dotace. Stav objektu musí odpovídat skutečnosti jak před realizací, tak i po dokončení všech opatření. Klienti mnohdy hledí více na to, jak na projektové přípravě ušetřit a neuvědomují si že základem úspěchu podání žádosti je právě profesionální a komplexní zpracování podkladů, které zaručí žadateli dotace po dokončení na jeho účet, vysvětluje Luděk Lošťák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).