Spočítejte si...

Zavřít

V čem nejčastěji chybujete při žádosti o dotace?

Se zvýšeným zájmem o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám zároveň stoupá procento neúspěšných žadatelů. Zde je přehled nejčastějších chyb, kterých se žadatelé o dotace dopouští.

Formální nedostatky

Nejčastějším problémem u zamítnutých dotací jsou formální nedostatky, například opomenutí některých povinných údajů v žádosti nebo chybějící povinné přílohy, jako je výpis z katastru nemovitostí či souhlasné prohlášení všech vlastníků. V odborném zhodnocení pak chybí některé požadované části dokumentace nebo jsou chyby v hodnocení energetické náročnosti domu.

Nesplnění lhůty

Na vině bývá i porušení časové lhůty, která je stanovena v každém kroku administrace žádosti o dotaci, od jejího podání až po doložení realizovaných opatření. Kvůli špatnému výpočtu lhůty dochází k opožděnému předložení požadovaných dokumentů a administrace žádosti může být z důvodu nesplnění podmínek ukončena.

Pozor na odborníka

Pokud se rozhodnete obrátit na odbornou pomoc, pohlídejte si všechny detaily. I firma, který vám dokumentaci připravuje, nemusí vše udělat dle pravidel. Pokud se rozhodnete svěřit vyřízení žádosti specializované firmě, je nutné věnovat dostatečnou pozornost jejímu výběru a především smlouvě, ve které si přesně specifikujete, co je předmětem spolupráce a kdo nese jakou zodpovědnost, radí Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

Nesoulad v technické dokumentaci

Nedostatky v projektové dokumentaci a energetické části hodnocení současného a budoucího stavu budovy jsou častým důvodem pro zamítnutí dotace. Stav objektu musí odpovídat skutečnosti jak před realizací, tak i po dokončení všech opatření. Klienti mnohdy hledí více na to, jak na projektové přípravě ušetřit a neuvědomují si že základem úspěchu podání žádosti je právě profesionální a komplexní zpracování podkladů, které zaručí žadateli dotace po dokončení na jeho účet, vysvětluje Luděk Lošťák.

Pokročilé znalosti cizího jazyka nemá ani čtvrtina testovaných uchazečů Virtuální adresy? Líheň nespolehlivých plátců DPH. Není to pravda, oponuje druhá strana