Hlavní navigace

V březnu propadne 40 tisíc řidičských průkazů

Sdílet

V roce 2007 bylo vydáno nejvíce řidičských průkazů v historii, celkem přes 800 tisíc. A protože se průkazy vydávají s platností na 10 let, čeká letos řadu řidičů jejich výměna. Podle zprávy ministerstva dopravy si zatím nový průkaz vyzvedlo přes 130 tis. řidičů, 670 tisíc průkazů tedy na výměnu ještě čeká. Z tohoto počtu už je nyní 47 tisíc průkazů propadlých. V březnu vyprší platnost u téměř 40 tisíc z nich.

K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště) s platným průkazem totožnosti, současným řidičákem a jednou průkazovou fotografií. Za výměnu neplatíte žádný poplatek a to ani v případě, že už vám řidičák před výměnou stihl propadnout. Ovšem za řízení bez platného dokladu vám hrozí pokuta do 2000 Kč na místě, v případě správního řízení až 2500 Kč.

O nový průkaz můžete požádat už 3 měsíce před skončením jeho platnosti, lhůta pro jeho vydání je 20 dnů. Průkaz si ale naopak můžete nechat vydat i v expresním termínu do 5 dnů, za to zaplatíte poplatek 500 korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).