Hlavní navigace

Utahování opasků zlepšuje pozici Česka u investorů

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 9. 2011

Odpovědná rozpočtová politika se nemusí líbit českým občanům, na které se aplikuje, ale investorům očividně imponuje. Podle americké televizní stanice CNBC se totiž Česká republika stala uchazečem o titul „Švýcarsko východní Evropy“, tedy konkrétně pro investory, kteří hledají bezpečnou měnu poté, co Švýcarsko stanovilo strop pro posilování franku.

Ekonomický růst v České republice předčí růst mnoha zemí Evropské unie a poměr jejího dluhu vůči hrubému domácímu produktu je jenom 38 procent. A mezinárodní ratingové agentury si zlepšení všimly ve svých výhledech. Na začátku října zemi agentura Standard and Poor's zvýšila hodnocení o dva stupně na AA-, takže je nyní nad několika zeměmi eurozóny včetně Itálie, uvedla stanice zaměřená na ekonomické zpravodajství na své webové stránce, která ale zároveň upozornila na možné zpomalení vzhledem k zadrhávání německé ekonomiky jakožto hlavního obchodního partnera.

Enormní zájem o korunu by nemusel být pro Českou žádnou výhrou. Silné posilování koruny by zkomplikovalo život podnikům, které vyvážejí. Zdražilo by tak jejich zboží a snižovalo konkurenceschopnost na zahraničních trzích.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).