Hlavní navigace

Utahování opasků zlepšuje pozici Česka u investorů

Gabriela Hájková

Odpovědná rozpočtová politika se nemusí líbit českým občanům, na které se aplikuje, ale investorům očividně imponuje. Podle americké televizní stanice CNBC se totiž Česká republika stala uchazečem o titul „Švýcarsko východní Evropy“, tedy konkrétně pro investory, kteří hledají bezpečnou měnu poté, co Švýcarsko stanovilo strop pro posilování franku.

Ekonomický růst v České republice předčí růst mnoha zemí Evropské unie a poměr jejího dluhu vůči hrubému domácímu produktu je jenom 38 procent. A mezinárodní ratingové agentury si zlepšení všimly ve svých výhledech. Na začátku října zemi agentura Standard and Poor's zvýšila hodnocení o dva stupně na AA-, takže je nyní nad několika zeměmi eurozóny včetně Itálie, uvedla stanice zaměřená na ekonomické zpravodajství na své webové stránce, která ale zároveň upozornila na možné zpomalení vzhledem k zadrhávání německé ekonomiky jakožto hlavního obchodního partnera.

Enormní zájem o korunu by nemusel být pro Českou žádnou výhrou. Silné posilování koruny by zkomplikovalo život podnikům, které vyvážejí. Zdražilo by tak jejich zboží a snižovalo konkurenceschopnost na zahraničních trzích.


Našli jste v článku chybu?