Hlavní navigace

Úroky u hypoték na začátku prázdnin nerostly, zájem výrazně klesl

Sdílet

Jiří Hovorka 22. 8. 2018

Úrokové sazby u hypoték stagnují. Průměrná úroková sazba u nově sjednaných smluv podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v červenci byla 2,50 procenta, zatímco v červnu to bylo 2,49 procenta a předtím v květnu a dubnu 2,51 procenta.

Všechny významné banky během července držely své sazby na předchozích úrovních ve snaze využít poslední měsíce před platností doporučení ČNB zpřísňujících testování bonity klientů k navýšení svého úvěrového portfolia, říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.


Autor: Fincentrum Hypoindex

V červenci byl o hypotéky nejmenší zájem od ledna 2016, když bylo sjednáno podle údajů Hypoindexu 7060 hypoték. To je o více jak 2000 méně než v červnu. Meziročně pak počet nových smluv klesl o 200.

Lidé tak tradičně o prázdninách utlumili zájem o nové úvěry a zatím se nepotvrdilo, že vezmou banky útokem před účinností přísnějších pravidel, která ČNB u hypoték zavede od října.

Červencový pokles počtu úvěrů proti průměru předchozích měsíců, který je dán zejména faktorem dovolených, nebyl ve srovnání s posledními roky až tak silný. Informace o horší dostupnosti úvěrů od října, jakož i očekávání, že banky budou muset dříve či později reagovat na zvýšení základních sazeb ČNB, jsou dostatečnou motivací řešení úvěru neodkládat, dodává Rajdl.

Stejně jako počty v červenci klesly i objemy. V meziměsíčním srovnání to bylo skoro o čtyři miliardy korun na 15,386 miliardy korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).