Energetický regulační úřad vydal varování (ERÚ) před podezřelou nabídkou vymáhacích služeb. Podle zprávy úřadu se na něj v posledních dnech obracejí
spotřebitelé, které (zejména v Jihomoravském a Zlínském kraji) navštívila osoba s nabídkou vymáhání přeplatku a vystavení chybějícího vyúčtování od dodavatele Virtual Energy.
Všichni spotřebitelé přitom popisují příběh. Dotyčná osoba jim sdělila, že ví o tom, že jim dodavatel energií Virtual Energy řádně nevystavil vyúčtování a slibuje nápravu i s vymožením případného přeplatku. Za to si ve smlouvě „o správě energií“ tato osoba účtuje odměnu ve výši několika tisíc korun. Dále údajně požaduje 30–40 % z částky vymáhaného přeplatku. Seniory, kteří u sebe neměli hotovost k zaplacení, dokonce neváhal doprovodit k bankomatu, aby si peníze mohli vybrat,
popisuje praktiky Jakub Med, ředitel sekce správních řízení ERÚ, podle kterého je zarážející už jen to, jak se cizí osoba o daných lidech dozvěděla takto konkrétní informace (nevystavení řádného vyúčtování s přeplatkem).
Jelikož se jedná o klienty jediného obchodníka, máme podezření na zneužití osobních údajů. Nelze rozhodně vyloučit, že popsané jednání má za cíl ´zredukovat´ dlužné závazky společnosti Virtual Energy vůči zákazníkům,
vysvětluje Med s tím, že na Virtual Energy eviduje ERÚ v poslední době větší množství stížností, týkají se především neuhrazení přeplatků z vyúčtování dodávek energií.
Virtual Energy je právním pokračovatelem dodavatele energií ELGAS Energy a ten zase pokračovatelem dodavatele Lidová energie. Oběma těmto společnostem přitom v minulosti ERÚ zrušil licenci na obchod s elektřinou a plynem a oba dlužili zákazníkům vysoké částky.
Narazíte-li na podobné praktiky, neměli byste bez dalšího zkoumání uzavírat jakékoli smlouvy. Úřad avizoval, že s ohledem na závažnost praktiky podá trestní oznámení.
Co dělat, když vám dodavatel neposlal vyúčtování a dluží přeplatek?
Pokud jste se dostali do situace, kdy vám dodavatel energií neposlal řádné vyúčtování, měli byste ho k tomu v první řadě vyzvat vy. Pokud tak neučiní ani po urgenci, je možné zahájit sporné řízení na ERÚ. Nevrácený přeplatek v plné výši lze vymáhat pouze formou exekuce, nebo je možné si pohledávku odebírat po částech ze záloh, na základě tzv. úkonu započtení. Rozhodně bychom neměli věřit jakékoliv cizí osobě, že u dodavatele všechno zařídí. Tím spíš, pokud nám zazvoní u dveří,
zdůraznila také Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
Problematice nevrácených přeplatků se ERÚ opakovaně věnoval, a to jak v obecné rovině, tak i z pohledu samotného vymáhání, a problematiky tzv. prodeje závodu, kdy si zákazníky koupí jiný obchodník.