Uniqa nově nabízí firmám pojištění fotovoltaiky vč. krytí nedostatečného slunečního svitu

14. 12. 2022

Sdílet

14.11.23/2x / solární panely, fotovoltaika, energie Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Pojišťovna Uniqa nově nabízí ve spolupráci s Raiffeisenbank firemní pojištění fotovoltaiky Solar. Produkt zahrnuje i krytí rizika nedostatečného počtu slunečních dnů během roku, což může negativně ovlivnit návratnost investice.

Pojistku je ale možné uzavřít pouze za podmínky, že fotovoltaiku financujete  prostřednictvím Raiffeisenbank.

Pojistný model Solar je připravený jak pro firmy s fotovoltaikou (FVE) na střeše, tak i na volném prostranství. Nabídka odpovídajícího pojištění UNIQA je připojena k nabídce Raiffeisenbank na financování zamýšleného projektu. Pro její zpracování posoudí UNIQA podle projektu rizika a upřesní si s klientem důležité vstupní informace, vysvětlila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová s tím, že dopadne-li ocenění rizik kladně, předloží pojišťovna odpovídající nabídku do 48 hodin od získání potřebných dat a garantuje ji po dobu schvalování záměru. To obvykle trvá kolem půl roku.

Pojištění fotovoltaiky může zahrnovat:

  • majetkové pojištění s krytím rizika poškození nebo zničení působením živlů, odcizení, vandalismu nebo poškození elektroniky. Sem spadají hlavní rizika, která nejčastěji stojí za poškození fotovoltaiky: požár, krupobití, vichřice, úder blesku, přepětím apod.,
  • pojištění odpovědnosti kryje újmu na zdraví způsobenou fotovoltaikou, finanční a další škody,
  • pojištění přepravy kryje během transportu zakoupené technologie do místa výstavby fotovoltaického projektu,
  • montážní pojištění se vztahuje na škody vzniklé ve fázi budování elektrárny,
  • připojištění nedostatku slunečního svitu poskytuje kompenzaci případného zásadního snížení trvání slunečního svitu oproti dlouhodobému průměru.

V případě připojištění se za základ výpočtu pojistné částky a pojistného se bere lokální dlouhodobý průměr slunečního svitu v hodinách za rok. Ten se pohybuje v ČR zhruba v rozmezí 1500 až 2000 hodin. Podnikatel si při sjednávání zvolí výši své vlastní spoluúčasti (kolik hodin výpadku oproti průměru ponese sám – čím nižší spoluúčast, tím dražší pojistka). Je-li naměřena za rok nižší skutečná doba slunečního svitu, než kolik činí průměr minus spoluúčast, považuje se to za pojistnou událost a UNIQA doplatí dobu bez slunce ve formě pojistného plnění, informovala Svobodová.

Doplnila ještě, že cena pojištění se odvíjí od hodnoty FVE a zahrnutých krytí, které si zvolíte. První rok je zpravidla dražší, protože zahrnuje i fázi dopravy komponent a technologií plus jejich montáž na místě. Ty se do pojistného v dalších letech už nepromítají, upozornila Svobodová a dodala, že zásadní roli hraje i výše spoluúčasti.

Pro hrubou orientaci lze uvést, že projekt FVE v hodnotě okolo 30 až 40 mil. Kč lze komplexně pojistit proti všem uvedeným rizikům za desítky tisíc korun ročně, dodala mluvčí pojišťovny UNIQA.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).