Hlavní navigace

Úhrada zdravotní péče závisí na tom, kde o vás pečují

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 3. 2016

Úhrada zdravotní péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění závisí na tom, kde probíhá. Po celé ČR totiž fungují různá zařízení, která poskytují různý typ péče. Proto je úhrada pobytu v nich z veřejného zdravotního pojištění jiná.

Nemocnice, poskytující akutní lůžkovou péči, a léčebny dlouhodobě nemocných, poskytující dlouhodobou lůžkovou péči, jsou zdravotnická zařízení. V nich je z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazena veškerá zdravotní péče i náklady na pobyt (ubytování, strava), vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Dodal, že samozřejmě za předpokladu, že má poskytovatel těchto služeb uzavřenou příslušnou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

O vašem umístění do zdravotnického zařízení rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu. Důvodem tedy nemůže být sociální situace, tedy např. důvod, že žijete sami a nemá se o vás kdo starat. V takovém případě je řešením spíše sociální zařízení.

Sociálními zařízeními jsou domovy pro seniory nebo např. soukromá zařízení zaměřená na pacienty s Alzheimerovou chorobou. Klientům těchto zařízení jsou z veřejného zdravotního pojištění placené jen zdravotní služby a ne ty sociální. V tomto případě se tedy z veřejného zdravotního pojištění neproplácí ubytování a strava nebo úkony, které nejsou zdravotnického charakteru. Hradí se naopak péče ambulantních specialistů a praktiků, stejně jako klientům, kteří žijí doma. Dále se podle Tichého hradí lékařem indikovaná ošetřovatelská zdravotní péče, poskytovaná všeobecnými sestrami v sociálních službách. Podmínkou je opět smlouva zařízení s vaší zdravotní pojišťovnou. O tuto péči si musíte požádat a současně prokázat, že ji budou poskytovat zdravotničtí pracovníci daného zařízení, kteří jsou k tomu způsobilí.

Náklady na jednotlivé klienty se v rámci každého zdravotnického či sociálního zařízení liší v závislosti na vašem zdravotním stavu

Vaše zdravotní pojišťovna ale může hradit i zdravotní péči poskytovanou doma (návštěvní služba lékaře doma) a tzv. domácí péči (home care). Tou je ošetřovatelská péče, léčebně rehabilitační péče nebo paliativní péče, poskytovaná na základě lékařské indikace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).