Hlavní navigace

I firmy při výběru zaměstnanců chybují - jak poznáte neprofesionalitu?

Sdílet

Různé firmy často zveřejňují, jakých prohřešků se dopouštějí adepti, kteří k nim přijdou na pohovor v rámci výběrového řízení. Ale ani firmy si nemusí vždy vše uhlídat a i oni se občas dopustí drobných přehmatů.

Podle agentury McROY Czech se například často stává, že na recepci ve firmě nevědí, za kým mají uchazeče o práci poslat. Neprofesionální přístup prozradí také dlouhé čekání na pohovor nebo neustálé odbíhání zástupců firmy od pohovoru.

Špatně také působí, když se při výběrovém řízení dozvíte, že se změnily podmínky nabízené práce nebo její ohodnocení. Někdy se ukáže, že vybírající osoba nemá odpovídající znalosti o trhu, na kterém se firma pohybuje. V takovém případě mívají firmy přehnané nároky na hledanou pozici nebo naopak nabízejí nízké neodpovídající ohodnocení. Neprofesionální také je, když firma neví, koho přesně hledá nebo netuší, co od nového člověka vlastně očekává, říká Adam Salamon z McROY Czech.

Špatnou vizitkou pro firmu je i pomalý výběrový proces – když dochází k nedodržení termínu slíbené zpětné vazby nebo když se pozvání na dalšího kola pohovoru firma neustále odsouvá. Lidé kladou stále větší důraz na pracovní prostředí, ve kterém působí. Všímají si, jak vypadají kanceláře nebo výrobní prostory, jaký je dress code nejen na manažerských pozicích a zajímá je celkově firemní kultura. Neuklizené či špatně uspořádané pracovní prostředí udělá někdy tak špatný dojem, že se uchazeč o práci rozhodne pro jinou firmu.

Dobře už dnes nepůsobí ani to, když při pracovním pohovoru padají otázky typu: Kde se vidíte za pět let? Jaké máte silné a slabé stránky? Proč bychom si měli vybrat právě vás, a proč ne? Zájem o práci může rychle ochladnout, když se zaměstnanci zprotiví zástupce firmy nebo jeho možný nadřízený hned během pohovoru, říká Adam Salamon. Špatné také je, když vám firma nedá po neúspěšném pohovoru o práci vůbec vědět, jak jste dopadli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).