Hlavní navigace

U většiny padělků bankovek stačí k odhalení pohmat, pohled proti světlu a sklopení

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 3. 2017

Loni bylo v ČR zadrženo 2132 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. Je to o 251 kusů méně než v roce 2015. Jejich hodnota překročila 2,2 mil. Kč. Nejvíce padělanými nominály byly tradičně bankovky s nominální hodnotou 1000 a 500 Kč.

Většina loňských padělků českých bankovek byla vytištěna na inkoustových tiskárnách (1380 kusů). Na barevných tonerových kopírkách jich bylo vyrobeno 712 kusů. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky nejčastěji hodnoceny 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé. Na takovýchto padělcích nebývají ochranné prvky zpravidla vůbec napodobeny, nebo jde jen o jednoduchá napodobení.

Naprostá většina padělků byla i v loňském roce vytvořena méně pokročilými technikami. K jejich odhalení stačí veřejnosti kontrola základních ochranných prvků, a to ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením, vysvětlil člen bankovní rady Vojtěch Benda.


Autor: PPT ČNB

Autor: PPT ČNB

Nejvíce padělků českých bankovek bylo zadrženo, stejně jako v minulých letech, v Praze (841 kusů), dále pak v Pardubicích (270 kusů) a v Ústí nad Labem (184 kusů).

Padělaných a pozměněných zahraničních platidel u nás bylo loni zadrženo 1514 kusů, což je o 1404 kusů méně než v předchozím roce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).