Hlavní navigace

U povinného ručení záleží i na místě bydliště. Ceny se pak liší i o tisíce

Sdílet

Co smlouva na povinné ručení, to jiná částka. O výsledné ceně rozhoduje kromě parametrů auta například i četnost vašich škod. Kdo více bourá, má dražší povinné ručení, a to i o desítky procent. Dalším významným faktorem je věk. Pojišťovny považují osoby do 21 let a nad 75 let za rizikové skupiny a pojištění jim podle toho náležitě nacení. Kromě toho má ale na cenu vliv i bydliště. V jednotlivých krajích tak za totožné auto s totožnými parametry dostanete úplně jinou cenu. Rozdíly v České republice porovnala společnost Chytrý Honza.

Ceny povinného ručení v České republice.
Autor: Chytrý Honza

Ceny povinného ručení v České republice.

Rozdílnost cen povinného ručení v jednotlivých krajích je určována především odlišnou pravděpodobností dopravní nehody. Zatímco v Praze je riziko bouračky v porovnání s ostatními kraji velmi vysoké, na Vysočině zase nízké, říká Tomáš Čáp, designer online nástrojů společnosti Chytrý Honza.

Nejdražší povinné ručení budete mít v Praze, a to v průměru 3703 Kč. To je o více než 600 Kč víc, než v Plzni, kde se stejnými parametry zaplatíte 3086 Kč. V Jihlavě dokonce zaplatíte o 850 Kč méně, a to 2835 Kč. Více než tři tisíce potom zaplatí Češi v Hradci Králové (3016 Kč), Liberci, Ústí nad Labem a Ostravě (shodně 3046 Kč).

Pokud byste ale sjednávali povinné ručení bez bonusů, ceny jsou ještě rozdílnější. V Praze by vás povinné ručení vyšlo na 8557 Kč, v Brně pak na 6971 Kč a v Plzni na 6964 Kč. Nejlevnějším krajem je v tomto případě Jihočeský kraj. V Českých Budějovicích zaplatíte 5991 Kč.

O ceně totiž rozhoduje i profil řidiče, jeho věk a zkušenosti, a dále četnost využívání vozidla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).