Hlavní navigace

Už žádné náhradní žárovky nebo rouška. Povinná výbava aut se má změnit

Sdílet

Jiří Hovorka 13. 8. 2018

Od začátku října by měla „zhubnout“ povinná výbava vozidel. Nově by už v automobilech nemusely být náhradní žárovky nebo pojistky. V lékárničkách pro poskytnutí první pomoci by nutně nemusely být také nůžky, plastová rouška, trojcípý šátek nebo náplasti s polštářkem. Počítá s tím návrh změn vyhlášky ministerstva dopravy, který by měl být účinný od 1. října roku 2018 poté, co ho projedná Legislativní rada vlády.

Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci, vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok. Autolékárničky je dosud nutné po vypršení jejich trvanlivosti vyměnit, jinak řidičům hrozí při silniční kontrole pokuta až 2000 korun.

V lékárničce také nebudou povinné nůžky, které se podle ministerstva dopravy často nevyužívaly a jsou tak postradatelné. 


Autor: Ministerstvo dopravy

Obsah lékárničky

Změna vyhlášky má také zjednodušit povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu jako je příruční zvedák.

Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky, dodává ministr dopravy.


Autor: Ministerstvo dopravy

Povinná výbava

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).