Hlavní navigace

AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika ve druhém kvartálu vzrostla meziročně o 2,4 %, dobrý výsledek to ale není

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 8. 2011

Podle předběžných informací Českého statistického úřadu česká ekonomika ve druhém kvartálu přidala meziročně 2,4 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím odpovídal růst HDP ale jen 0,2 %. Růst ekonomiky podporuje zahraniční obchod, negativně působí naopak pokles výdajů na konečnou spotřebu a to jak ze strany domácností, tak letos také ze strany vládního sektoru.

Ačkoli je mezičtvrtletní růst nižší než v prvním kvartálu, podobné výsledky se očekávaly. Česká ekonomika tak reaguje na zpomalování světových ekonomik, hlavně Německa, na které je česká ekonomika silně navázána.  Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně pouze o 0,1 % a meziročně přidala 2,7 %, očekávání byla vyšší, okomentoval vývoj analytik Citfin Jiří Šimek, který dodal, že kromě české a německé ekonomiky zklamala také data v Francie.

Na eurozónu dopadá ochlazení světové ekonomiky a dluhová krize. Pro českou otevřenou ekonomiku je nemožné zůstat ostrůvkem růstu mezi dalšími evropskými státy které zpomalují. Částečně se zřejmě na druhém čtvrtletí projevila i katastrofa v Fukušimě, která přinesla propad v Japonsku a následně dalších světových ekonomikách především výpadkem náhradních dílů do automobilů, což se u nás projevilo v dubnové průmyslové výrobě, dodal Šimek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).