Hlavní navigace

Tři pětiny Čechů má problém vyjít se svými příjmy

Sdílet

Redakce 14. 5. 2009

Asi pro tři pětiny (59 %) českých občanů a jejich domácností je složité vyjít se současnou výší příjmů. Konkrétně pro 38 % osob je toto „spíše obtížné“, pro 12 % lidí „obtížné“ a pro 9 % dokonce „velmi obtížné“. Na druhé straně asi dvěma pětinám (39 %) nedělá hospodaření s příjmy větší problém – pro 31 % osob je to „spíše snadné“, pro dalších 6 % „snadné“ a pro 2 % „velmi snadné“. Odpověď „neví“ uvedla 2 % respondentů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Oproti minulému šetření z října 2008 se o 5 procentních bodů zvýšil podíl lidí uvádějících, že se svým příjmem vycházejí obtížně, podíl těch, kdo tvrdí opak, se naopak o 4 procentní body snížil. Aktuální výsledky jsou však shodné s výsledky zaznamenanými přesně před rokem v dubnu 2008.

Problémy s hospodařením s příjmy deklarují častěji ženy, osoby se základním a středním vzděláním bez maturity, respondenti starší 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, lidé pracující v dělnických profesích, řadoví úředníci nebo provozní pracovníci. Naopak bez potíží hospodaří se svými příjmy především osoby samostatně výdělečně činné, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, nižší odborní pracovníci, absolventi středních škol s maturitou nebo vysokoškoláci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).