Hlavní navigace

Češi v březnu utráceli o něco víc než v únoru

Sdílet

Redakce 14. 5. 2009

Tržby maloobchodníků se v březnu mírně zvýšily, o žádný převrat se však nejedná. Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě v březnu oproti únoru zvýšily reálně o 0,1 %, přičemž za potraviny se snížily o 1,1 %, zatímco za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,4 %. Uvedl dnes Český statistický úřad.

Meziročně vzrostly tržby o 0,9 %, z toho za potraviny o 1,1 %, za nepotravinářské zboží o 1,4 % a za prodej pohonných hmot naopak klesly o 1,3 %. Sezónně neočištěné tržby vzrostly meziročně o 0,1 %. Vývoj byl ovlivněn nejen vyšším počtem pracovních dní letos (+2), ale i tím, že v loňském roce připadly Velikonoce na březen, letos až na duben.

Nejvyšší růst zaznamenal prodej ve specializovaných prodejnách s farmaceutickým, zdravotnickým a drogistickým zbožím (o 11,1 %). Rostly také tržby za výrobky pro kulturu a rekreaci (o 6,6 %), prodej přes internet (o 6,3 %) a maloobchod s počítačovým a komunikačním zařízením (o 5,6 %). Naopak klesly tržby specializovaných prodejen potravin (o 8,0 %). Prodej pohonných hmot stagnoval.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).