Se svými sousedy jsou spokojeny tři čtvrtiny Čechů a více než polovina jim dokonce dala své klíče od domácnosti. Ukazují to výsledky průzkumu mezi 1000 respondenty, který provedla agentura NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.
Náhradní svazek má u sousedů například pro případ zabouchnutí dveří schováno 57 % lidí. Mít u někoho v záloze rezervní klíče je výhodné také například v období dovolených.
Plánujete-li odjet na delší dobu, můžete sousedy poprosit o zalévání květin, krmení domácích zvířat či třeba o kontrolu, zda vám nevytekla pračka nebo jestli v kuchyni neuniká plyn. Samozřejmě že můžete požádat někoho z rodiny, se sousedy, kteří bydlí hned vedle, je však takováto domluva jednodušší. Navíc tím utužujete vztahy s okolím, což není nikdy na škodu,
uvádí příklady Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Obecně je se svými sousedy spokojeno 76 % Čechů. Čtyři z deseti (41 %) uvedli, že jejich vztahy jsou spíše dobré, u 35 % dokonce velmi dobré.
Nejčastějším narušitelem klidného sousedského soužití je hluk, který vadí 31 % lidí. Více jak pětina (22 %) respondentů pak uvedla, že je nejvíce obtěžují různé zápachy linoucí se z okolních obydlí, ať už jde o cigaretový kouř, pachy z kuchyně, či doutnající oheň nebo gril.
Grilování neodmyslitelně patří k hezkému počasí, je ale důležité brát ohledy na své okolí, obzvláště pokud bydlíte v bytě a máte gril umístěný na balkoně či terase. Opéct si jednou za čas pár kousků masa je v pořádku, kouřit do oken sousedům každý večer už ale moc ohleduplné není. Samozřejmostí je pak dodržování bezpečnostních pravidel, abyste neohrozili sebe ani své okolí,
uzavírá Molnárová.