Hlavní navigace

Třetina velkých firem plánuje přijímat nové lidi. Ve kterém odvětví?

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 9. 2017

Skoro třetina velkých firem plánuje v posledním letošním kvartálu nabírat další nové zaměstnance. Nábory u menších podniků začnou spíš stagnovat a celkové odhady o přijímaní nových lidí ve zbytku letošního roku ukazují na zpomalování rychlosti náboru. Informace vyplývají z průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce u 750 firem, který provedla společnost ManpowerGroup ČR pro čtvrtý kvartál roku 2017.

Situace u jednotlivých typů zaměstnavatelů vykazuje velké rozdíly. Zatímco většina velkých firem v automobilovém, logistickém a maloobchodním sektoru nabírá stále nové zaměstnance ve velkém, malé firmy již neplánují další nárůsty zaměstnanců. Zpomalující náborové plány zaměstnavatelů na 4. čtvrtletí také souvisí s příchodem slabé sezóny na trhu práce, kdy na přelomu roku firmy tolik nenabírají a zároveň lidé nechtějí ve vánočním období měnit zaměstnání, řekla Jaroslava Rezlerová z ManpowerGroup Česká a Slovenská republika. I tak bude podle ní pokračovat jedno z nejpříznivějších období na trhu práce pro uchazeče o zaměstnání. Firmy si začínají přetahovat zaměstnance pomocí vyšších mezd, kdy které v některých případech rostly až o 30 %. Vzhledem k nedostatku potřebných profilů zaměstnanců rostou také investice do jejich zvyšování kvalifikace. V některých lokalitách ale firmy nemohou ani tak zajistit potřebný personál a začínají dělat nábory v zahraničí jak na kvalifikované, tak i nekvalifikované pracovní pozice, dodala Rezlerová.

Zvyšování počtu pracovních sil plánují zaměstnavatelé v odvětví ubytování a stravování, ve velkoobchodu a maloobchodu a ve stavebnictví. Největší pokles pracovních sil pak naopak očekávají zaměstnavatelé v odvětví zpracovatelského průmyslu a těžbě nerostných surovin.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).