Hlavní navigace

Nový zákon víc ochrání při ztrátě či odcizení karty nebo před zneužitím identity

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 9. 2017

Ochrana držitelů platebních karet se zvýší. Počítá s tím novela zákona o platebním styku, kterou schválili tento týden poslanci. V jejím důsledku by se měla snížit ztráta klientů bank v případě ztracení či ukradení platební karty nebo při zneužití identity. V současnosti nese klient při takové události náklady do výše 150 eur, nově by to mělo být jen 50 eur.

Novela také obchodníkům zakazuje účtovat poplatek za platbu kartou. Nyní přitom platí, že ho naúčtovat mohou, když vás na to předem upozorní. Nová úprava jim také bude předepisovat povinnost informovat o přesné částce, která bude na účtu kvůli platbě blokována. To platí hlavně pro hotely nebo autopůjčovny, které si blokují na účtu určitou částku jako pojistku, že opravdu zaplatíte. Při vyúčtování pak strhnou cenu dle reálně vyčerpaných služeb. Banky v takovém případě budou muset po takovém uhrazení skutečné ceny zbylé blokované peníze okamžitě uvolnit. V současnosti přitom zrušení blokace může trvat i měsíc.

Novinky v návrhu jsou implementací evropské směrnice, která vyžaduje zavedení příslušných pravidel nejdéle od 13. ledna 2018. Zákon nyní projedná Senát.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2017 23:11

    ldx (neregistrovaný) ---.242.forpsi.net

    Konečně skončí zvůle bank a obchodníků, kteří si účtují poplatky, aniž by o tom člověka informovali. Zadalší lhůty u blokací byly neuvěřitelné, podobně jako výpovědní lhůty u mobilních operátorů. Nezřízený kapitalismus ve své divoké podobě. Celkově doufám, že se porevoluční kyvadlo neskutečně nachýlené ve prospěch korporací pomalu vrátí zpět (podobně jako u exekucí).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).