Hlavní navigace

Trend mezi podvody: Češi se snaží fingovat krádeže svých aut v zahraničí

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 10. 2016

Trendy se nemění jen na přehlídkových molech, ale i v oblasti pojišťovnictví a pojistných podvodů. Novinkou, která se začíná množit ve statistikách pojišťoven, jsou pokusy předstírat krádež auta v zahraničí. Podle České podnikatelské pojišťovny (ČPP) je scénář ve všech případech podobný. Majitel pojištěného vozu odjede za hranice ČR, kde nahlásí jeho zmizení. Často patří zmizelá auta do kategorií vyšší cenové třídy, např. BMW či Mercedes.

V jednom takovém případě kontaktoval z Ukrajiny ČPP klient a hlásil zmizení svého BMW. Pojistnou událost doložil soudně přeloženými dokumenty ukrajinských úřadů, včetně potvrzení o oznámení krádeže a protokol z výslechu. V průběhu vyšetřování případu se však ukázalo, že v evidenci místní policie žádný podobný záznam o odcizeném vozidle neexistuje. Uchráněná hodnota v tomto jediném případě překročila 1,2 mil. Kč, popisuje mluvčí ČPP Renata Čapková.

Podle ní jsou pokusy o podvod v pojištění vozidel nejčastější (přes 70 % všech prověřovaných případů), dlouhodobě narůstá ale i počet pokusů v oblasti životního a úrazového pojištění a pojištění majetku a odpovědnosti. Z hlediska finančního objemu ve statistikách dominuje naše metropole.

Podle výsledků statistik ČPP k pojistným podvodům za třetí čtvrtletí 2016 se ve srovnání s předchozím pololetím zvýšil počet vyšetřovaných podvodů a o třetinu vzrostla také uchráněná hodnota (tedy úspěšně došetřené pokusy o podvod).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).