Hlavní navigace

Transparentní bankovní účet je levnou možností pro všechny, kdo chtějí ukázat své hospodaření

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 24. 9. 2009

Někteří klienti finančních institucí potřebují levný bankovní účet, který by navíc komukoli umožnil nahlížet do historie transakcí. Stačí jen znát správný webový odkaz a kdokoli s přístupem k internetu se může dívat do historie bankovního účtu. Takové účty jsou proto oblíbené zvláště u neziskových organizací, církví, občanských sdružení, měst a dalších, kteří chtějí být před svými partnery, dárci či sponzory zcela transparentní. Transparentnost účtu spočívá v tom, že jeho majitel dá souhlas ke zveřejnění pohybů na účtu za stanovené období (zpravidla okolo 100 dnů), ale nahlížející uživatel internetu nemůže na účtu nic měnit, pasivně vidí pouze to, co se na účtu během daného období dělo.

Mezi další banky, které začaly transparentní účet nabízet, patří nově GE Money Bank. Velkou výhodou transparentního účtu u GE Money Bank je absence poplatků za vedení i za transakce zadané přes internetové bankovnictví. Bezplatné jsou i příchozí platby, banka účet úročí zvýhodněným úrokem ve výši 0,5 % p.a. (standardní úročení je okolo 0,01 % p.a.)

Již více než rok nabízí transparentní účet i Fio, družstevní záložna. Rovněž u Fio je vedení účtu bezplatné a neplatí se za příchozí platby a tuzemské transakce zadané přes internet. Historicky první nabízí transparentní účty Raiffeisenbank. Vedení transparentního účtu není u Raiffeisenbank zpoplatněno, ale platí se za všechny transakce na účtu včetně tuzemských příchozích plateb. Více: Transparentní účet, levná cesta skoro bez poplatků.

Transparentní účty bývají občas terčem „útoků“ šprýmařů, kteří záměrně posílají haléřové částky a těší se z účtování poplatků za příchozí platby. Tím majiteli účtu způsobují finanční ztrátu. S transparentním účtem od GE Money Bank a Fio toto nehrozí, za příchozí platby se neplatí. V případě Raiffeisenbank je nutné podat reklamaci a potvrdí-li se, že šlo o záměr poškodit majitele účtu, banka poplatky stornuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).