Hlavní navigace

Topná sezóna brzy začne. Za nezkontrolovaný komín ale hrozí desetitisícové pokuty

Sdílet

Pokud bydlíte v domě, kde zároveň topíte pevným palivem a tudíž využíváte komín, nepodceňujte jeho kontrolu. Odvod spalin je totiž věc, na kterou mnoho lidí zapomíná, nebo jí přechází jako nedůležitou. Co by se přece mohlo stát? Maximálně kamna hůř potáhnou. Opak je ale pravdou. Špatně udržovaný komín, který neprošel pravidelnou revizí, nejednou zapříčinil tragédii, která vyústila v požár domu, ztrátu majetku, ohrožení zdraví a bohužel i životů. Například během topné sezóny od října 2016 do března 2017 došlo k 921 požárům se škodou za téměř 50 milionů korun, uvádí Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

Podle zákona byste měli alespoň jedenkrát ročně nechat komín prohlédnout kominíkem. U spotřebičů na pevná paliva byste pak revizi měli provést třikrát ročně. Jinak vám hrozí až desetitisícová pokuta. 

Ideální čas na kontrolu je před začátkem topné sezóny. To byste měli zajistit čištění kamen a seřízení kotle topení. U plynových kotlů je navíc nutná jak čistota komínových průduchů tak předepsaného tahu komína. Mnoha neštěstím může zabránit to, když si sami zkontrolujete, zda máte řádně upevněný kouřovod, zda není někde spotřebič nebo kouřovod propálený nebo zda fungují uzávěry komínových dvířek, dodává Václav Geletič. 

Vy jste totiž povinni zajistit pravidelné odborné revize a kontroly stavu spotřebičů nebo čištění a kontroly komínů podle jednotlivých typů tepelných spotřebičů. Zatímco u elektrických spotřebičů můžete leccos zkontrolovat sami (např. přívodní šňůry, zásuvky i dimenzování pojistek proti případnému zkratu), pravidelnou prohlídku u tepelných spotřebičů na plyn a revizi komínu ponechejte raději na odborníkovi.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 9. 2018 14:49

  Zdenek (neregistrovaný) ---.relay.coldhak.com

  No pro kominíky to teď bude zlaté období. Já si komín nechávám vyčistit na jaře hned po skončení topné sezóny, a teď ho nechám jen prohlédnou v jakém je stavu, abych dostal lejstro. Jediný lejstro, který mě pak už jen zajímá je vyúčtování po topný sezóně, letos začínáme topit poměrně brzo, tak to zas budu napnutý co pak přijde, máme to řešeny přes levnější Bohémii energy, tak vzhledem k našim zálohám jsme to s nimi vždycky měli v klidu.

 • 11. 5. 2019 6:52

  Dominik_2589 (neregistrovaný) 185.60.107.---

  My máme komín nový https://www.komin-lacno.sk/ . Letos jsme se na jaře stěhovali, takže jsme v něm ještě netopili, tak ho letos nemusíme dávat kontrolovat, ale příští rok ho zkontrolovat dáme určitě. Nerad bych zbytečně platil nějakou pokutu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).