Hlavní navigace

Hackerských útoků přibývá. Jak můžete přijít o data, bankovní účet a kryptoměny?

Sdílet

Každý, kdo se pohybuje v on-line prostředí, by se měl pečlivě chránit před potenciálními útočníky, kteří cílí na citlivá data a cokoli dalšího, co by pro ně mělo zpeněžitelnou cenu.

Jedním z nejčastějších příkladů útoků je, že se hacker nabourá do vašeho e-mailu, začne komunikovat s přáteli a záludně vašim jménem přinutí „přítele“ k převodu peněz na vlastní účet. Ačkoli ale takových situací přibývá, ne každý se poučí.

Oblíbeným způsobem, jak vylákat přístupové údaje k bankovnímu účtu, je email požadující aktualizaci přístupových údajů včetně hesla. To když provedete, zloděj má okamžitě přístup na váš účet. Ještě větším problémem je, pokud únik přístupových dat provází i hacknutý mobil, který hackerovi vedle přístupu na účet dává i možnost verifikace transakcí pomocí SMS. O podobném případu jsme vás informovali v zářijové aktualitě.

Kyberzločinci neustále zdokonalují techniky, jak ovládnout mobilní zařízení. Snaží se také oklamat implementovaná bezpečnostní opatření tak, aby škodlivý malware nenašla. Uživatelé mobilního bankovnictví by proto měli být dvojnásob ostražití, doporučuje Michal Merta, odborník na bezpečnost ze společnosti Accenture.

Krádeže se přitom nevyhýbají ani kryptoměnám. A o ty můžete přijít například přijít tak, že klíč k transakcím najde virus na lokálním počítači či v telefonu. Ale i když máte bitcoiny u známé internetové služby či burzy, ani zde rozhodně nejsou zcela v bezpečí. Na rozdíl od bankovního světa totiž nejsou tyto částky nijak pojištěné a neplatí zde ani žádná regulace. Může se tedy stát, že provozovatel data omylem vymaže, umožní díky nedokonalému systému hackerský útok nebo s penězi prostě zmizí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).