Hlavní navigace

ČNB opět zvýšila základní úrokovou sazbu. Hypotéky se tak ještě prodraží

Sdílet

Veronika Doskočilová

Česká národní banka přitvrzuje se svými zásahy do trhu s bydlením. Nejprve se rozhodla omezit dostupnost hypoték požadavky na zpřísnění podmínek pro jejich poskytování. O tom jsme vás podrobně informovali ve článku Hypotéky už nebudou „pro každého“. Přitvrdí bonita a kontrola vašich závazků.

Kromě toho ale letos centrální banka pravidelně navyšuje základní úrokovou sazbu. Celkem ji letos zvýšila již čtyřikrát, a to v únoru, v červnu, v srpnu a v září. Na srpnové zvýšení tak navázalo to dnešní, kdy ČNB zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1,50 % (2T repo). To povede k tomu, že všechny úvěry bank včetně těch hypotečních výrazně zdraží.

Na rekordně levné hypotéky, které loni atakovaly úrokové dno, tak můžeme na dlouho zapomenout. Od října se nejspíš dočkáme výraznějšího zdražení hypoték. Na přelomu roku by průměrná hypoteční sazba mohla dosáhnout i tříprocentní hranice. Takové zdražení se dotkne více než sta tisíc domácností, které si každý rok sjednávají hypotéku. Výrazně to zasáhne i trh s bydlením, protože klienti s hypotékou tvoří dlouhodobě zhruba polovinu kupujících,  říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Bydlení se tak od října stane pro některé ještě méně dostupnější. Na průměrný nový byt, který v Praze vyjde na 6,7 milionu korun, by totiž lidé museli složit přes milion a čtvrt z vlastních úspor a navíc by čistý měsíční příjem jejich domácnosti musel přesahovat 50 000 Kč. Na to nemá ani většina rodin ze střední třídy. Dá se proto očekávat, že podíl kupujících s hypotékou v brzké době poklesne.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).