Hlavní navigace

Topíte tuhými palivy? Možná si budete muset koupit nový kotel

Sdílet

Gabriela Hájková

Majitele starších kotlů na tuhá paliva čeká kvůli zpřísnění norem na provoz a složení emisí nutnost investice do novějšího zařízení. Odborníci ze společnosti Enbra odhadují, že do dražšího kotle s nižšími emisemi bude muset investovat asi půl milionu českých domácností. Prodej normě nevyhovujících kotlů přitom skončí až v roce 2014. O osm let později s nimi přitom prakticky nebude možné topit.

Novela zákona o ochraně ovzduší, která vstoupí v platnost 1. 9. 2012, radikálně změní podmínky provozování domácích kotlů na tuhá paliva. Majitelé starších a novému zákonu již nevyhovujících kotlů se musí připravit na výdaje spojené s revizemi stávajících zařízení. Mnoho domácností si navíc bude muset do roku 2022 pořídit kotel úplně nový. Kotle na tuhá paliva splňující podmínky nižších emisních tříd (první a druhé) podle normy ČSN EN 303–5 se od začátku roku 2014 přestanou prodávat, uvádí zpráva společnosti Enbra.

Od roku 2022 budou muset majitelé nevyhovujících kotlů přejít na nové, splňující přísnější nároky na účinnost a emise oxidu uhelnatého. 

Zákon o ochraně ovzduší, jehož cílem je mimo jiné eliminace lokálních znečišťovatelů, přinese v praktické rovině hlavně nutnost průběžných revizí kotlů na tuhá paliva. Zákon se vztahuje na zařízení s výkonem od 10 do 300 kW a teplovodním okruhem, tedy na většinu kotlů na tuhá paliva v českých domácnostech. Od 1. 1. 2017 budou domácnosti povinny na základě požadavku příslušného obecního úřadu tuto revizi předložit, v opačném případě jim bude hrozit pokuta až 20 tisíc Kč. Revize bude nutné absolvovat každé dva roky. Odhadovaná cena revize včetně seřízení kotle je 1500 Kč, informuje zpráva s tím, že ačkoli novela starší kotle výslovně nezakáže, nebude je možné použít protože neprojdou revizemi.

Vybrané změny v souvislosti s novelou zákona o ochraně ovzduší

  • Leden 2014 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva splňující podmínky 1. a 2. emisní třídy podle ČSN EN 303–5
  • Leden 2017 – Povinnost předložit na základě požadavku obecního úřadu revizi domácího kotle na tuhá paliva
  • Leden 2018 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy podle ČSN EN 303–5
  • Září 2022 – domácnosti budou mít povinnost prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně 3. emisní třídy podle ČSN EN 303–5. V opačném případě hrozí vysoké pokuty až 50 000 Kč. Prakticky už proto nebude možné kotle nižších emisních tříd provozovat.  

Zdroj: Enbra

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).