Tonoucí se euro: Řekové opět neplní sliby, Itálie přišla o rating před aukcí dluhopisů

Euro prožívá krušné chvilky a každý den prohlubuje své propady ke dvouletým minimům. Nesráží ho ale trvalá skepse investorů, ale další a další novinky, které přidávají Evropě vrásky na čelo. Poslední špatné zprávy dorazily opět z Řecka a z Itálie.

Návštěva MMF v Řecku začala odhalovat, že Řekové jsou opět ve skluzu s tím, co slíbili. Současně s tím řecká nezaměstnanost zdolala nová historická maxima a vyšplhala se na 22,5 %, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

Další studenou sprchu připravila euro agentura Moody´s, která snížila rating Itálie o dva stupně na Baa2 s negativním výhledem. Jižané už jsou tedy jen dva kroky k tomu, aby se jejich rating propadl do spekulativního pásma.

Agentura ke změně známky přistoupila v obavách z dopadů politických událostí v eurozóně (další pomoc Španělsku nebo vystoupení Řecka z eurozóny) na postavení Itálie na finančních trzích.

Schopnost Itálie čelit eventuální nákaze snižuje také vysoký dluh spojený s vysokou potřebou ročního refinancování a špatné vyhlídky na hospodářský růst, nelze se ale ubránit dojmu, že optikou agentury Moody’s jsou spíš argumenty doprovodné. Varování Moody’s je tak dalším v řadě, které ukazuje, že evropská krize se dá těžko vnímat jako izolované problémy konkrétních zemí, okomentoval situaci Bureš.

Moody´s ale ke zhoršení postavení Itálie na finančních trzích svým krokem sama přispěje. Rating totiž snížila včera a dnes je na programu aukce tříletých italských dluhopisů. Požadavky investorů na výši výnosů budou tímto krokem ještě větší.

Na hazard si Češi půjčovat nechtějí. Zadlužit se kvůli alkoholu ale mnohým nevadí Část ODS nechce zvyšování daní