Hlavní navigace

Tonoucí se euro: Řekové opět neplní sliby, Itálie přišla o rating před aukcí dluhopisů

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 7. 2012

Euro prožívá krušné chvilky a každý den prohlubuje své propady ke dvouletým minimům. Nesráží ho ale trvalá skepse investorů, ale další a další novinky, které přidávají Evropě vrásky na čelo. Poslední špatné zprávy dorazily opět z Řecka a z Itálie.

Návštěva MMF v Řecku začala odhalovat, že Řekové jsou opět ve skluzu s tím, co slíbili. Současně s tím řecká nezaměstnanost zdolala nová historická maxima a vyšplhala se na 22,5 %, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

Další studenou sprchu připravila euro agentura Moody´s, která snížila rating Itálie o dva stupně na Baa2 s negativním výhledem. Jižané už jsou tedy jen dva kroky k tomu, aby se jejich rating propadl do spekulativního pásma.

Agentura ke změně známky přistoupila v obavách z dopadů politických událostí v eurozóně (další pomoc Španělsku nebo vystoupení Řecka z eurozóny) na postavení Itálie na finančních trzích.

Schopnost Itálie čelit eventuální nákaze snižuje také vysoký dluh spojený s vysokou potřebou ročního refinancování a špatné vyhlídky na hospodářský růst, nelze se ale ubránit dojmu, že optikou agentury Moody’s jsou spíš argumenty doprovodné. Varování Moody’s je tak dalším v řadě, které ukazuje, že evropská krize se dá těžko vnímat jako izolované problémy konkrétních zemí, okomentoval situaci Bureš.

Moody´s ale ke zhoršení postavení Itálie na finančních trzích svým krokem sama přispěje. Rating totiž snížila včera a dnes je na programu aukce tříletých italských dluhopisů. Požadavky investorů na výši výnosů budou tímto krokem ještě větší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).