Pokud jste těhotná nebo kojíte, nebude vám zubař smět ošetřit zuby pomocí zubního amalgámu, s výjimkou případů, kdy to považuje za naprosto nezbytné z vašich specifických zdravotních potřeb. Vyplývá to z Nařízení Evropského parlamentu a Rady, které nabude účinnosti 1. července 2018. Zmíněné nařízení rozšiřuje tento zákaz i na děti do 15 let.
Nařízení se musela přizpůsobit i naše legislativa včetně zákona o veřejném zdravotním pojištění. Dosud totiž pojišťovna v souladu se zákonem hradila (a nadále hradí) pojištěncům výplně stálých a dočasných zubů z nedózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu. Dále hradí v rozsahu špičáků včetně výplně ze samopolymerujícího kompozita, do 18 let věku i fotokompozitní výplně na stálých zubech v rozsahu špičáků včetně,
říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jiné typy výplně nebo uvedenou výplň v jiné lokalizaci si hradíte sami a v plné výši.
Nově tak v souvislosti s nařízením musel být do úhrad zahrnut jiný materiál pro zubní výplně pro tyto skupiny osob, aby u nich existovala alespoň jedna varianta ošetření zubního kazu plně hrazená pojišťovnou. S účinností od 1. ledna 2018 tak pojišťovny těhotným, kojícím a dětem do 15 let hradí skloionomerní cement nebo dózovaný amalgám.
Lékař vám tedy v těchto případech může nabídnout plombu z amalgámu, ale po 1. červenci 2018 už jen v naprosto nezbytném případě. Poté musí použít dózovaný amalgám nebo skloionomerní cement.