Hlavní navigace

Superhrubá mzda může příští rok skončit. Ministerstvo už má návrh zákona

Sdílet

Jiří Hovorka 5. 2. 2018

Česko by se mělo od příštího roku vrátit k výpočtu daně z příjmů z hrubé mzdy. Vyplývá to z návrhu zákona, který poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení.

V souladu s programovým prohlášením současné vlády v demisi ministerstvo navrhuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmů ve výši 19 a 24 procent. Ministerstvo chce tyto změny prosadit tak, aby začaly platit od příštího roku, informovala agentura ČTK.

Dnes se platí 15 procent ze superhrubé mzdy, která se skládá z hrubé mzdy a sociálního a zdravotního pojištění, které hradí zaměstnavatel. K tomu navíc lidé s více jak čtyřnásobným průměrným výdělkem odvádějí z těchto vyšších příjmů takzvanou solidární přirážku ve výši sedmi procent. Právě na tyto příjmy by se nově vztahovala druhá sazba daně ve výši 24 procent.

Tato změna je změnou pouze ‚na oko‘. Nynější efektivní zdanění zaměstnanců s příjmy nedosahujícími limitů pro uplatnění solidárního zvýšení daně činí 20,1 procenta, jejich reálné zdanění se tak sníží pouze o 1,1 procenta. U fyzických osob majících jiné druhy příjmů než příjmy ze zaměstnání pak zdanění kvůli zvýšení sazby daně vzroste, uvedla k navrženým změnám daňová poradkyně ve společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 2. 2018 18:11

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Tohle nikdy nepochopim. Místo aby se snažili zrušit nesmyslnou hrubou mzdu, tak zas budou lidi oblbovat zrušenim jediný rozumný superhrubý mzdy.
  Bral bych přejmenování - superhrubá = hrubá a pak čistá. Aby vypad ten nesmyslnej prostřední článek co akorát mate míň vzdělanou vrstvu obyvatelstva.

 • 5. 2. 2018 19:18

  Kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Srážková daň z úroků ve výši 15% bude po novu 19%, protože je to tak vlastně pro lidi výhodnější. Samozřejmně úrok z vkladu je příjem, ale do daňového přiznání si ho uplatnit nemůžete, pak byste si totiž mohli odečíst slevu na poplatníka, což ale u tohoto příjmu nelze... Chtěli jste to tak voliči ANO nebo ne?

 • 5. 2. 2018 21:56

  L. (neregistrovaný) 91.219.246.---

  Jsou to šmejdi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).