Hlavní navigace

Studujete při práci? Pokud zaměstnavatel souhlasí, můžete využít několika výhod

Sdílet

Dodatečné zvyšování kvalifikace může být náročné časově, i finančně. Pokud se rozhodnete studovat při práci, zkuste se proto domluvit se zaměstnavatelem. V případě, že je zvyšování kvalifikace důležité pro vaši pracovní pozici, máte nárok na řadu výhod.

Nadřízeného nemusíte informovat

Ve chvíli, kdy se rozhodnete nastoupit ke studiu, nemáte zákonnou povinnost o tom vašeho zaměstnavatele informovat. Jestliže se ale vzdělání týká oboru, v němž pracujete, naopak se vám vyplatí zaměstnavateli o studiu říci a dohodnout se s ním. Zaměstnavatel by měl následně posoudit, jestli vaše studium souvisí s vaší pozicí a může vám zvýšit kvalifikaci.

Pokud zaměstnavatel uzná, že zvyšování kvalifikace není v souladu s jeho potřebami, nemá povinnost vám nějaké výhody poskytovat a i případnou dovolenou na zkoušky musíte nejprve konzultovat. V dnešní době, kdy je na pracovním trhu nedostatek schopných a spolehlivých pracovníků, si zaměstnavatelé lidí, kteří se chtějí vzdělávat a posouvat v oboru, spíše váží. Ve valné většině případů se tak snaží vyjít zaměstnancům vstříc, říká Martin Novák, výkonný ředitel BIBS – vysoké školy.

Když ale zaměstnavatel vaše studium shledá jako vhodné a důležité pro rozvoj kvalifikace, zavazuje se k plnění několika povinností. Jednou z nich je placené volno, na které máte při zaměstnání nárok. Zaměstnavatel by vás měl uvolnit, abyste mohli chodit na přednášky a připravovat se na zkoušky. Na zkoušku má zaměstnanec právo na dva dny placeného volna, v případě přípravy na závěrečnou zkoušku může využít pět dní volna. Na tvorbu a obhajobu bakalářské či diplomové práce pak může požádat až o 10 dní placeného volna. Během těchto dní má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, objasňuje Gabriela Kodenková, personalistka ze společnosti Talentica

Pro přípravu na státní závěrečné zkoušky pak může zaměstnavatel poskytnout až 40 volných pracovních dní.

S výhodami se ale pojí i povinnosti. Zaměstnavatel má právo sledovat průběh studia a vaše výsledky. A když s nimi nebude spokojen, může poskytování placeného volna pozastavit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).