Třetina softwaru v českých počítačích je bez licence. To odpovídá komerční hodnotě ve výši 3,6 mld. Kč. Vyplývá to údajů organizace BSA (The Software Alliance), která se pro výrobce softwaru snaží odhalit jeho nelegální používání.
V České republice podíl nelicencovaného softwaru instalovaného v počítačích představuje 33 %. To je o 1 procentní bod méně než při předchozím měřením v roce 2013,
uvádí zpráva BSA, podle které za poklesem používání nelegálního softwaru stojí systém finančních odměn pro informátory, kteří nahlásí užívání nelicencovaného softwaru ve firmách. Za letošní rok BSA informátorům vyplatila odměny převyšující 300 tisíc korun.
Nejčastěji se podle průzkumu nelegálně využívá kancelářský software a operační systémy, grafické a návrhářské programy, CAD aplikace či utility, například antivirové systémy (Symantec). Stíhané firmy mívají většinou méně než 150 zaměstnanců a podnikají v oblasti služeb, výroby, designu, inženýrství a architektury.
Výskyt nelicencovaného softwaru je v ČR podle BSA nejnižší v regionu střední a východní Evropy (58 %) a je také nižší než světový průměr (39 %). Blíží se spíš k 29% průměru Evropské unie. Na Slovensku je podíl nelegálního softwaru podle BSA na 36 % a v Polsku na 48 %. Naproti tomu v Rakousk podíl odpovídá 21 %, v Německu 22 % a například v USA to je jen 17%.
Co se stane, když vás někdo nahlásí přes tzv. bonzovací tlačítko? Otestovali jsme a popsali v článku Jak jsem nahlásil nelegální software BSA (TEST)