Hlavní navigace

Na důchod si spoříme 5 % z příjmu. Stačí to?

Sdílet

Češi vědí, že na stáří by si měli odkládat peníze stranou. Dvě třetiny ale spoří maximálně 5 % ze svého příjmu. Dalších 25 % dává stranou mezi 5 – 10 % z příjmů a více si odkládá pouze 15 % Čechů. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos, který realizovala pro společnost Partners.

Lidé s nadprůměrnými příjmy si mohou dovolit odkládat vyšší částky. Paradoxně ale 46 % z nich spoří právě do 5 % z příjmu. Odůvodňují to tím, že taková částka jim stačí.

Část respondentů přiznává, že by se měli zajišťovat vyšší částkou. Podle nich by ideální výše měsíční úložky měla být okolo 10 % z čistého příjmu. Třetina dotázaných za ideál považuje částku přesahující 15 % z příjmu. Přesné číslo záleží na tom, jaký životní standard si chcete udržet, a samozřejmě i na věku, ve kterém začnete spořit. Začít by se mělo co nejdříve. Mladému člověku postačí k vybudování slušného polštáře, když začne spořit 10 % mzdy. Když začnete v 50 letech, nezachrání vás ani 20 %, říká Aleš Tůma, investiční analytik Partners.

Většina dotázaných volí jako formu zajištění na stáří penzijní připojištění (56 %). Třetina (31 %) sáhne po životním pojištění a necelá třetina (28 %) vnímá jako zajištění své vlastní bydlení. Čtvrtina (26 %) k tomu využívá stavební spoření. Investiční fondy používá pouze 9 % dotázaných.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 5. 2016 11:52

  Jerry001 (neregistrovaný) 193.86.30.---

  Uvadet ulozku v procentech je nesmysl. Prave bohatym i tech 5% je nekdy zbytecne moc, protoze nominalne jsou to velke castky, na druhe strane kdyz nekdo bere 30 tisic tak 5% je zase malo, takze spis bych to videl ze nominalne je idealne sporit si na stari nekde kolem 5 tisic mesicne, coz je 60 tisic za rok. Ovsem toto minimalne polovina lidi s jejich prijmy neni schopna, a u nizkoprijmovych lidi, tak ty nejaka petistovka mesince je ve stari skutecne nevytrhne

 • 29. 5. 2016 23:07

  Rolf (neregistrovaný) 212.11.105.---

  Jestli většina lidí volí pro "spoření na důchod" penzijní připojištění, tak je to stejně jedno. Těch pár korun, které jim to vydělá, je nezachrání. Ti lidé by měli investovat a to do otevřených podílových fondů, ideálně světových od těch nejúspěšnějších správců. Víte, které to jsou? Zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).