Spočítejte si...

Zavřít

Na důchod si spoříme 5 % z příjmu. Stačí to?

Češi vědí, že na stáří by si měli odkládat peníze stranou. Dvě třetiny ale spoří maximálně 5 % ze svého příjmu. Dalších 25 % dává stranou mezi 5 – 10 % z příjmů a více si odkládá pouze 15 % Čechů. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos, který realizovala pro společnost Partners.

Lidé s nadprůměrnými příjmy si mohou dovolit odkládat vyšší částky. Paradoxně ale 46 % z nich spoří právě do 5 % z příjmu. Odůvodňují to tím, že taková částka jim stačí.

Část respondentů přiznává, že by se měli zajišťovat vyšší částkou. Podle nich by ideální výše měsíční úložky měla být okolo 10 % z čistého příjmu. Třetina dotázaných za ideál považuje částku přesahující 15 % z příjmu. Přesné číslo záleží na tom, jaký životní standard si chcete udržet, a samozřejmě i na věku, ve kterém začnete spořit. Začít by se mělo co nejdříve. Mladému člověku postačí k vybudování slušného polštáře, když začne spořit 10 % mzdy. Když začnete v 50 letech, nezachrání vás ani 20 %, říká Aleš Tůma, investiční analytik Partners.

Většina dotázaných volí jako formu zajištění na stáří penzijní připojištění (56 %). Třetina (31 %) sáhne po životním pojištění a necelá třetina (28 %) vnímá jako zajištění své vlastní bydlení. Čtvrtina (26 %) k tomu využívá stavební spoření. Investiční fondy používá pouze 9 % dotázaných.

Česká spořitelna poskytne startup projektům zvýhodněné úvěry Studie: Třetina softwaru v ČR nemá licenci        
Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) 193.86.30.---
26. 5. 2016 11:52 Nový

procenta jsou nesmysl

celé vlákno

Uvadet ulozku v procentech je nesmysl. Prave bohatym i tech 5% je nekdy zbytecne moc, protoze nominalne jsou to velke castky, na druhe strane kdyz nekdo bere 30 tisic tak 5% je zase malo, takze spis bych to videl ze nominalne je idealne sporit si na stari nekde kolem 5 tisic mesicne, coz je 60 tisic za rok. Ovsem toto minimalne polovina lidi s jejich prijmy neni schopna, a u nizkoprijmovych lidi, tak ty nejaka petistovka mesince je ve stari skutecne nevytrhne

Rolf
Rolf (neregistrovaný) 212.11.105.---
29. 5. 2016 23:07 Nový

Re: procenta jsou nesmysl

celé vlákno

Jestli většina lidí volí pro "spoření na důchod" penzijní připojištění, tak je to stejně jedno. Těch pár korun, které jim to vydělá, je nezachrání. Ti lidé by měli investovat a to do otevřených podílových fondů, ideálně světových od těch nejúspěšnějších správců. Víte, které to jsou? Zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz.