Hlavní navigace

Stavební spořitelny rozpůjčovaly už přes 700 miliard korun

Dalibor Z. Chvátal

Myslíte si, že stavební spoření je přežitkem? Čísla ukazují opak, minimálně u poskytnutých úvěrů. Vyplývá to ze statistik stavebního spoření za první čtvrtletí roku 2015, ve kterém si lidé půjčili téměř devět miliard korun

Stavební spořitelny od vzniku stavebního spoření v Česku, tedy od roku 1993, půjčily 707 miliard korun. Pomyslně tak každá čtvrtá nemovitost v Česku byla vylepšena s pomocí stavebního spoření. Celkový počet úvěrů od stavebních spořitelen činí 2,2 milionu, 46 % z nich bylo použito na rekonstrukce či modernizace. 

Lidé si v průměru půjčují přes půl milionu korun. Na rekonstrukce a modernizace je to necelých 300 tisíc korun. Důvod rozdílu je jednoduchý – tento typ úvěrů začíná na úrovni několika málo desítek tisíc korun, komentuje čísla tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Data ze sektoru stavebního spoření ilustrují, že Češi investují do svého bydlení stále více, ačkoliv ceny stavebních prací a materiálů tak rychle nerostou. Zatímco průměrný úvěr na rekonstrukce byl před deseti lety 177 000 Kč, tak v letošním roce je o více než sto tisíc korun vyšší.

Našli jste v článku chybu?