Hlavní navigace

Sněmovna odsouhlasila novinky u exekucí. Co se změní?

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 5. 2015

Sněmovna svým hlasováním posvětila novelu občanského soudního řádu, která přinese několik změn.

Jednou z novinek je účast manžela či manželky dlužníka na exekučním řízení, které je uvaleno na společné jmění. Cílem novely je více ochránit majetek nezadluženého manžela například tím, že bude z exekuce vyjmuta polovina jeho prostředků na účtu, minimálně vždy dvojnásobek životního minima. Další novinkou je povinnost exekutora do 15 dnů rozhodnout o zastavení exekučního řízení na návrh manžela i bez souhlasu věřitele a to na základě písemných dokladů.

Dále novela například upřesňuje výčet věcí, které exekutor nesmí zabavit dlužníkovi nebo omezuje dražbu nemovitosti kvůli dluhům do 30 000 Kč. Zákon také stanoví přesný postup exekuce, který byl dosud na zvážení exekutora. Ten tak bude muset nejprve obstavit dlužníkovi účet, dále nařídit srážky ze mzdy a až jako poslední možnost dražit majetek. Více informací najdete v článku Změny u exekucí: pomoc dlužníkům nebo zvyšování jejich dluhu?

Úprava by také měla přiznat paušální náhradu nákladů účastníkům soudního řízení, kteří nejsou zastoupeni advokátem. Odpadne tak prokazování jednotlivých výdajů. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).