Hlavní navigace

Státní kasa prodělala na dluhopisech pro občany stovky milionů

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 10. 2011

Po státních dluhopisech nabízených v minulých dnech občanům, nadacím a neziskovým organizacím se lidově řečeno zaprášilo. Výsledkem bylo předčasné ukončení upisovacího období (po týdnu) a zdvojnásobení původně plánovaného objemu prodávaných dluhopisů (z deseti na zhruba dvacet miliard Kč).

Ministerstvo financí si tak v praxi vyzkoušelo, že státní dluh nemusí financovat pouze na obligačním trhu od institucionálních investorů, což byl hlavní záměr celé akce. Na druhou stranu ale v současné době nabídl občanům a neziskovým organizacím vyšší výnos, než jaký musí nabízet na klasickém trhu. Jinými slovy svůj dluh stát touto akcí zafinancoval dráž, než jaké podmínky mu nabízí trh.

Úrokové náklady pro stát jsou zhruba o jeden procentní bod vyšší, než by si ministerstvo financí mohlo v současné době půjčit na obligačním trhu od institucionálních investorů. To přitom není zanedbatelný rozdíl. Ve zmíněném upsaném objemu 20 miliard a odhadované struktuře 3 : 1 ve prospěch jednoleté varianty to představuje úrokové vícenáklady v řádu stovek milionů korun, říká Ondřej Matuška, senior portfolio manažer společnosti Conseq.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 10. 2011 6:04

  jarda (neregistrovaný) 213.195.225.---

  k čemu to celé divadlo bylo? Nejlepší ministr financí zase prodělal a ještě se tím chlubí? To je nějaké divné, že? A nebudou se investoři s ČR soudit, že se s nimi zachází jinak, než s občany ČR, tedy že jsou protěžováni? Trochu mi to připadá, jako když na jídelním lístu v restauraci jsou dvě ceny - jedna pro občana ČR, druhá pro cizince.

 • 13. 10. 2011 11:32

  baterieW (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Není to náhodou zvýhodňování jedné skupiny obyvatel na úkor daňových poplatníků? Tedy něco, čím Kalousek zdůvodňuje rušení zvýhodnění u stravenek, nebo snižování příspěvků stavebního spoření a další?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).