Hlavní navigace

Stanic technické kontroly bude víc. Ministerstvo plánuje otevřít trh konkurenci

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 5. 2016

Stanic technické kontroly by od příštího roku mohlo být víc. Ministerstvo dopravy totiž plánuje úpravy zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, které by měly trh s STK otevřít konkurenci. Nová pravidla by mohla platit už v příštím roce.

V současnosti oprávnění k provozování stanice technické kontroly (STK) uděluje krajský úřad, který zároveň vypočítává (na základě počtu vozidel registrovaných v daném správním obvodu), jestli je další STK potřeba, nebo zda je daná oblast dostatečně pokryta. V tom případě pak další oddělení neudělí.

Podle ministerstva dopravy stávající způsob schvalování STK nemusí být vypovídající, protože auta registrovaná v určitém obvodu zde nakonec vůbec nemusí být provozována a nemusí zde tedy ani absolvovat technickou prohlídku.

Chceme, aby se zvýšil počet stanic technických kontrol tam, kde aktuálně motoristům mohou chybět. STK budou tím pádem dostupnější a objednací lhůty se zkrátí. Díky tlaku konkurence by mohlo dojít i ke snížení cen, vysvětlil ministr dopravy Dan Ťok.  

Dále také uvedl, že otevíráním trhu s STK se chce ministerstvo připravit na aplikaci evropské směrnice, kterou mají členské státy zavést do května 2018.

Zmíněný unijní předpis požaduje, aby kontroly emisí i technickou kontrolu prováděl jeden subjekt. Do budoucna tak dojde k zániku samostatných stanic měření emisí a naopak rozšíření pravomoci stanic technické kontroly. Pro řidiče tato změna přinese komfort absolvování obou prohlídek najednou a případné zjištěné nedostatky bude moci majitel vozidla řešit ihned a společně.

V současnosti v ČR funguje přibližně 370 STK a 1800 stanic měření emisí.   

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).