Hlavní navigace

HK ČR: Podnikatelé strávili s kontrolním hlášením asi 2,5 milionu hodin

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 5. 2016

Se samotným vyplňováním kontrolního hlášení strávili podnikatelé asi 2,5 milionů hodin. Vyplývá to z odhadů Hospodářské komory (HK ČR) na základě průzkumu, který v květnu realizovala na vzorku 831 měsíčních a čtvrtletních plátců DPH.

Zavedení kontrolního hlášení zvýšilo podnikatelům administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich informačních systémů, upozornil prezident HK ČR Vladimír Dlouhý

Podle Komory z odpovědí členů vyplývá, že pětině plátců zabralo vyplňování méně než jednu hodinu, více než polovina ostatních plátců DPH ale musela do vlastního vyplňování kontrolního hlášení investovat více hodin (ale zároveň méně než 1 den). Další pětině to trvalo 1 až 3 dny.

Podrobnosti o kontrolním hlášení najdete ve speciální sekci našeho sesterského serveru Podnikatel.cz.

Po přepočtu všem čtvrtletním plátcům vyplnění kontrolního hlášení zabralo celkem až 1,2 milionů hodin, měsíčním plátcům DPH téměř 1,3 milionů hodin. Co se týká nákladů na zavedení agendy kontrolních hlášeních, mikro, malé a středné podniky za ni zaplatily obvykle do 10 tis. Kč. U velkých podniků byly náklady vyšší, třetina z nich za tuto agendu zaplatila řádově desítky tisíc Kč, další třetina pak dokonce více než 100 tisíc Kč, jmenuje výsledky průzkumu zpráva HK ČR.

Ani odevzdávání kontrolního hlášení se přitom neobešlo bez potíží. Podnikatelé podle průzkumu nejčastěji naráželi na problémy s evidenčními čísly dokladů (46 % všech respondentů).

Podnikatelé se také v otázkách vyjadřovali k otázce, co by jim měl stát nabídnout jako kompenzaci k zavedené povinnosti podávat kontrolní hlášení. Dvě třetiny respondentů by uvítaly hlavně snížení administrativní zátěže v nedaňových oblastech. Pro třetinu respondentů by adekvátní reakcí bylo plošné snížení daní nebo pojistných odvodů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).