Hlavní navigace

Stále více lidí volí zkrácený pracovní úvazek. Vyhovuje jim více času i méně peněz

Sdílet

V poslední době narůstá zájem Čechů o zkrácené úvazky. Zejména studenti, maminky malých dětí, ale i prodejci či IT odborníci vnímají tuto možnost jako lepší oproti klasické 8 hodinové pracovní době. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila personálně-poradenská společnost McROY.

Lidé také volí tento způsob, aby mohli kombinovat pracovní úvazky u více firem. To dělají například IT pracovníci, kteří mnohdy působí na projektové bázi, ale i studenti, kteří tuto možnost vnímají jako praxi při studiu.

Zkrácený úvazek má pak různé formy – čtvrtinovou, poloviční nebo tříčtvrtinovou. Na všem se však musíte domluvit se zaměstnavatelem dopředu. Podle aktuálně platné legislativy vám musí zaměstnavatel vyjít vstříc jen v případě, že jste rodič pečující o dítě.

Pokud proti tomu zaměstnavatel nic nenamítá, je důležité si přesně stanovit, jak se změní celková mzda, pohyblivé složky hodnocení či benefity. A také si je třeba ujasnit, jaký výkon od pracovníka na zkráceném úvazku zaměstnavatel očekává, říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Největší nevýhodou zkráceného úvazku je samozřejmě nižší výdělek. Ne všichni, kteří ale takový typ úvazku mají, s tím souhlasí. Mnozí si ze začátku se zaměstnavatelem nastavili jasná pravidla a výši mzdy vzhledem k času strávenému prací a současná výše mzdy jim vyhovuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).