Hlavní navigace

Stal se vám úraz na chodníku? Žádejte náhradu po obci

Sdílet

Uklouzli jste na náledí? Nebo vám vznikla jiná újma na zdraví či věcná škoda v důsledku závady ve schůdnosti chodníku? Máte nárok na odškodnění ze strany jeho vlastníka, kterým je zpravidla obec.

Základním předpokladem úspěšného uplatňování nároku poškozeného je dostatek důkazů. Ty byste si správně měli začít zajišťovat nejlépe bezprostředně poté, co se vám úraz přihodí. V první řadě byste si měli zaznamenat, kdy a kde přesně k úrazu došlo, jaké byly v té době povětrnostní podmínky a v jakém stavu byla daná komunikace. Dále je vhodné zajistit také fotodokumentaci místa nehody a vzít si kontakt na případné svědky události, doporučuje Petr Novák z Vaše nároky.cz.

Následně si uschovejte účtenky za veškeré výdaje, které vám v souvislosti s úrazem vznikly. Jedná se většinou o doplatky za léky, poplatky na pohotovosti či jízdenky do nemocničního zařízení. V případě pracovní neschopnosti je potřeba vyžádat si u zaměstnavatele také potvrzení o ztrátě výdělku a následně po obci nárokovat náhradu mzdy.

Obce se mohou své odpovědnosti zprostit pouze v ojedinělých případech:

  • Závada ve schůdnosti musela být předvídatelná. To ale platí pouze ve výjimečných případech, například když žena vyrazí ven na náledí na jehlových podpatcích.
  • Pokud by se prokázalo, že nebylo v mezích možností obce závadu ve schůdnosti odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.

V případě závad způsobených povětrnostními podmínkami jako sníh a náledí na to ovšem mají většinou stanovený přesný časový limit od hlášené meteorologické změny. Pokud přes noc napadne sníh a chodník ani v poledne nebude ošetřený, není možné nárok poškozeného na finanční kompenzaci zpochybňovat, doplňuje Petr Novák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).