Hlavní navigace

Jak se nespálit při výběru nemovitosti

Sdílet

Každá chyba, kterou při výběru nemovitosti uděláte, se v dlouhodobém horizontu může pořádně prodražit.

Než se pustíte do samotného výběru, zjistěte si, kolik peněz a za jakých podmínek si budete moci půjčit. Případně zda vám vůbec nějaká banka bude ochotna hypotéku poskytnout.

Nejnižší úrok nemusí být nejlevnější

Nejnižší úroková sazba neznamená vždy nejlevnější hypotéku. Jednotná cenová transparentnost není dosud uzákoněna, pro běžného klienta je tak velmi složité si udělat dostatečně přesné porovnání nákladovosti jednotlivých nabídek. S tím mu může pomoci kvalitní finanční poradce, který za prvé zanalyzuje klientovu finanční situaci a podle toho nabídne optimální variantu hypotéky, říká Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust.

V případě bytů ve výstavbě je velmi důležitá textace (budoucí) kupní smlouvy. Zejména část týkající se placení poslední části kupní ceny až po předání bytu bez zásadních vad a reklamační podmínky. Koupě z developerského projektu obvykle znamená omezené možnosti úprav podmínek kupní smlouvy a s tím spojené vyšší riziko, co vlastně klienti ve výsledku obdrží, než když kupují již hotovou nemovitost, kde ihned vidí, co kupují, říká Jiří Kryl.

Sousedi v exekuci?

Prověřte si také, zda není vícero z budoucích sousedů v exekucích. Pokud ano, může se stát, že jako noví majitelé budete muset odvádět vyšší příspěvky do společného fondu oprav a na správu domu kvůli ostatním neplatícím sousedům. Ujistit se v tomto směru můžete zdarma náhledem do katastru nemovitostí.

Při koupi pozemku hodně záleží na tom, za jakých administrativních a finančních podmínek se dá připojit k nezbytným inženýrským sítím (elektřina, voda, případně kanalizace a plyn). V případě komplikovaného přístupu se totiž dodatečné náklady mohou vyšplhat až do statisíců.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).