Správci daně v Česku se v případě podezření na daňové úniky dostanou ke klientským datům v bankách nebo záložnách. Poslanci včera přehlasovali senátory, kteří návrh zákon z dílny ministerstva financí odmítli na konci dubna. Novela daňového řádu tak nyní míři rovnou k prezidentovi.
Návrh vychází z evropské směrnice, která bojuje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Směrnice počítala jen s uvolněním pravidel pro mezinárodní spolupráci, ministerstvo financí ale nové pravomoci u bank rozšířilo i na správce daně, tedy nejenom finanční úřady, ale také třeba obce či pracovníky celní správ. Dnes má v Česku k takto citlivým údajům přístup jen Finanční analytický úřad, který se specializuje právě na boj proti praní špinavých peněz nebo financování terorismu.
Ani s novelou se čeští správci daně nadále nedostanou k údajům o klientech právníků, notářů či daňových poradců. Zástupci zmíněných profesí budou muset poskytovat tyto údaje jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní. Stejná povinnost se týká i zmíněných bank a záložen.
Senátorům se nelíbilo, že návrh jde nad rámec evropské směrnice, ze které změny vychází. Mluvili o nabourání práva na soukromí a o nebezpečí zneužívání informací. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s jejich argumenty nesouhlasila.
Nad rámec směrnice jde návrh zákona pouze v tom, že přístup k informacím by vedle zahraničního správce daně měl mít i správce tuzemský. Ostatně ani ve zbytku Evropy jsme nenarazili na případ země, která by omezila možnost získávat informace pro boj s daňovými úniky pouze na mezinárodní spolupráci,
říká Schillerová. Podle ní novela usnadní spolupráci mezi daňovými orgány členských států Evropské unie a zlepší akceschopnost Finanční správy.
Pro přijetí novely a přehlasování senátu hlasovalo 123 poslanců z klubů ANO, Pirátů, SPD a KSČM. Proti přijetí hlasovali poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN i část sociálních demokratů.