Hlavní navigace

Speciální útvar pro odhalování praní špinavých peněz loni zajistil miliardu korun

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 3. 2013

Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí loni zajistil prostředky přes miliardu korun. V předchozím roce to bylo 808 mil. Kč. O 70 % se zvýšil také počet podaných trestních oznámení. Speciální útvar má za úkol odhalovat praní špinavých peněz, financování terorismu a korupční jednání.

Podle výroční zprávy o činnosti útvaru za rok 2012 loni i nadále rostl počet případů daňové trestné činnosti a to hlavně v oblasti daně z přidané hodnoty a u spotřebních daní.

Ve výroční zprávě, kterou můžete najít na webu ministerstva je zveřejněna řada anonymizovaných kauz, které se útvaru podařilo odhalit. Podívejte se na pár příkladů: 

Osoba činná ve veřejném životě se snažila v dědickém řízení prokázat, že nebožtík jí nečekaně zanechal prostředky v řádu milionů korun. Prokázalo se však, že překvapivý milionář nevykonával za svého života žádnou činnost, ze které by mohl nabýt tak rozsáhlý majetek.

Starosta obce se stal závislým na hazardu, ale prohrával. Kvůli tomu tuneloval obecní finance, peníze posílal z obecního účtu na účet vlastní. Obci vznikla škoda přes milion Kč.

Účelově založená společnost zakoupila od společnosti s výraznou státní účastí komplex nemovitostí na lukrativním místě v Praze. Bez jakékoliv další investice jej pak za tři roky prodala jedné z univerzit, a to za dvojnásobnou částku a na základě nepravdivých znaleckých posudků. Ve věci bylo podáno trestní oznámení.

Jednatel pěti společností působil v oboru reklamy. Účtoval si za fiktivní služby na základě falešných dokladů. Jediným cílem bylo snížení daňového základu a následné vrácení peněz jejich odesílatelům. Při hotovostních výběrech byl vždy doprovázen třetí osobou.

Typickým příkladem je krácení DPH u pohonných hmot. Dvě obchodní společnosti krátily svou daňovou povinnost o 53 mil. Kč. Do podvodu byla zapojena inkasní společnost, která prováděla správu pohledávek a závazků. I přes snahu přesunout prostředky na dalšího obchodníka v řetězci došlo k blokaci bankovního účtu a podání trestního oznámení.

Zdroj: MFČR

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).