Hlavní navigace

SOVA: Pozor na podvodníky za Španělska, kteří na českých webech nabízejí auta

Sdílet

Sdružení SOVA varuje ve své zprávě před podvodníky ze Španělska, kteří na českých inzertních webech nabízejí k prodeji auta.

Na serveru Bazoš.cz se podle sdružení SOVA opakovaně objevují podvodné inzeráty s nabídkou prodeje aut. Inzerované automobily jsou nabízeny za nestandardně nízkou cenu. Scénář je klasický, prodejce komunikuje pouze přes emaily se špatnou češtinou (pravděpodobně pomocí překladače), aktuálně je v zahraničí a auto chce prodat. Sdružení SOVA již na základě konkrétního upozornění celý incident oznámilo Policii ČR, uvádí tiskové vyjádření Sdružení s tím, že ve sledovaném případě se prodejce představil jako Luczak Katarzyna, který měl dva roky pracovat v ČR jako inženýr a Volkswagenem Passat registrovaným u nás se vrátil domů do Barcelony. Z důvodu drahé registrace ve Španělsku auto prodává, s tím, že ho na vlastní náklady nechá dovézt do Čech. Auto je dle jeho slov v perfektním stavu, bez nehod, poškození, škrábanců, se všemi dokumenty.

Doprava a platba má proběhnout prostřednictvím dopravní společnosti, která auto prohlédne a zkontroluje. Pokud kupující nebude s autem spokojen, má podle inzerátu možnost jej vrátit bez jakýchkoliv nákladů dopravní společnosti. V celém příběhu podle Sdružení nechybí ani česky psaná smlouva, kterou má podepsat zástupce dopravní společnosti po prohlédnutí vozu a souhlasu s koupí.

V případě zájmu potenciálního kupce zasílá falešný prodávající informace o předání auta
dopravní společnosti, které má kupující převodem na účet uhradit polovinu kupní ceny a zbytek pak při předání auta a podpisu smlouvy. V případě nezaplacení má podle zprávy sdružení SOVA falešný prodávající vyhrožovat právníky i policií.

Společností, která má auto dopravit ke kupujícímu, je AER-ZBV. Tuto firmu je možné dohledat v seznamu falešných přepravců, který koluje po internetu. Zmínek o inzerátech, které mají podobného jmenovatele (inženýr anebo projektový manažer, který pracoval v České republice, vrátil se do Barcelony a auto zašle přes přepravní společnost – našla SOVA na internetu cca 80. Podvodníci často mění jména. Aktuálně se objevují i informace o prodejcích z Irska, popisuje sdružení SOVA, které na internetové podvody s prodejem aut upozorňuje dlouhodobě.

Za posledních několik let evidujeme velké množství internetových podvodů s nákupem ojetých aut. Lidé tuší, že s transakcí není něco v pořádku, ale i tak jsou důvěřiví a posílají na zahraniční účty vysoké zálohy. Podvodníci často mění jména, e-mailové adresy i typy prodávaných aut. Zájemci zašlou kopie dokladů aut, i vlastních pasů. Častokrát si vytvoří
i fiktivní identitu na internetu, jsou zaregistrováni na různých sociálních sítích anebo někoho identitu na sítích ukradnou. Základní rada je pořád stejná – auto si prověřte a neplaťte předem,
radí předseda Sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Inzertní web Bazoš.cz se snaží inzeráty takovéhoto typu vymazávat. Inzeráty musí být vždy ověřeny českým telefonním číslem. Bohužel toto není pro část těchto podvodníků takový problém. Administrátor inzeráty již vymazal. V těchto a podobných případech vždy pro uživatele platí nekupovat zboží za nesmyslně nízké ceny. Auto za třetinu ceny obvykle na trhu neexistuje, zdůrazňuje vlastník a provozovatel serveru Bazoš.cz Radim Smička.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 1. 2017 15:51

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    Ja ty auta prodavam jeste o tretinu levneji nez Spanele a zadam pouze 30% platbu predem! Dejte vedet o jake auto byste meli zajem, zaslu obratem foto auta a cislo uctu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).