Hlavní navigace

ČOI varuje před falešným inspektorem. Zatím se pohybuje na Ostravsku

Sdílet

Česká obchodní inspekce (ČOI) dostala od dvou různých podnikatelů na Ostravsku informaci, že se k nim na kontrolu dostavil podezřele se chovající inspektor vydávající se za pracovníka ČOI. Když ho jeden z nich požádal o předložení průkazu, okamžitě opustil provozovnu, druhému ukázal průkaz se jménem Michal Preučil, vybral „pokutu“ 1000 Kč a bez zápisu odešel.

Česká obchodní inspekce tímto vyzývá další podnikatele v regionu, pokud se setkali s podobným jednáním, kdy je měl navštívit údajný inspektor České obchodní inspekce a nevystavil protokol o kontrole, aby se obrátili jak na místně příslušný inspektorát v Ostravě, tak také na Policii ČR, radí Jiří Fröhlich, tiskoví mluvčí ČOI.

Při případných kontrolách je třeba si podle ČOI řádně prohlédnout služební průkaz inspektora, který je opatřen hologramem. Pracovník ČOI také po každé kontrole bez ohledu na její výsledek vystavuje písemný doklad, na kterém je uvedený:

  • příslušný inspektorát (s telefonním číslem),
  • jména inspektorů (včetně služebních čísel),
  • a identifikace kontrolované provozovny.

Jednu kopii dostává vždy i podnikatel. Pokutu příkazem na místě smí inspektor uložit jen do 5000 Kč za porušení zákona o ochraně spotřebitele. Rozhodně bez vytištěného a podepsaného dokladu a s vypsaným porušením konkrétních paragrafů neplaťte inspektorům žádné peníze v hotovosti (vždy je navíc možné uhradit sankci i přímo na inspektorátu), apeluje Fröhlich.

V případě jakýchkoliv pochybností také vždy můžete ověřit totožnost inspektora na příslušném inspektorátu. Telefonní číslo najdete na webu ČOI.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).