Hlavní navigace

Snížení platů zaměstnanců ve státní a veřejné správě schváleno. Vítejte ve stávce

Gabriela Hájková

Vláda včera večer na své schůzi schválila soubor opatření, kvůli kterému půjde na platy zaměstnanců ve státní a veřejné správě o 10 % méně prostředků. V návrhu prošlo i tzv pásmového odměňování – tedy možnost stanovit tarifní složku u platů státních zaměstnanců bez přihlédnutí k dosažené praxi (týká se všech zaměstnanců ve státní a veřejné správě a zdravotnictví kromě pedagogů) a zavedení smluvních platů, které dostanou zaměstnanci zařazení v 13. a vyšší platové třídě. Dojde také ke zrušení 4leté lhůty pro obsazení pracovní pozice zaměstnancem, který pro ni sice nemá kvalifikaci (a zaměstnavatel nemůže sehnat nikoho s kvalifikací), ale prokázal, že má dostatečné schopnosti práci zvládnout.

Příštím rokem by se tak platy měly změnit vojákům, policistům a zaměstnancům ve veřejných službách a správě. Kdo si s návrhem polepší jsou pedagogičtí pracovníci, pro které se zavedou dvě samostatné tarifní tabulky pro16 platových tříd ve 12 stupních. Jedna z tabulek bude upravovat výši mzdy pedagogům, kteří nemají odpovídající kvalifikaci. Návrh, který se dotýká platů duchovních vláda nakonec včera neprojednávala.

Rozhodnutí vlády také zavádí dvě samostatné tarifní tabulky pro pedagogy. Tabulky jsou koncipovány pro 16 platových tříd a pět platových stupňů. Tabulky pro ostatní zaměstnance ve státní a veřejné správě mají tarify stanovené ve 12 stupních. Tabulky pro pedagogické pracovníky se od sebe liší v tom, že jedna z nich bude určena pedagogům, kteří nemají odpovídající kvalifikaci.

Kvůli rozhodnutí vlády dnes proběhne stávka, kvůli které bude například zavřeno kolem 500 škol a bez činnosti budou také pracoviště na úřadech, magistrátech i v administrativě soudů. Protest vyjádří i pracovníci ve zdravotnictví a umělci. Stávkovat se bude v drtivé většině pět minut po poledni, na severu Moravy až ve tři odpoledne.

Svůj nesouhlas se stávkou i její neefektivitou vyjádřil kromě premiéra Nečase například také Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze nebo Jaroslav Míl ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Našli jste v článku chybu?