Hlavní navigace

Snížení platů zaměstnanců ve státní a veřejné správě schváleno. Vítejte ve stávce

Sdílet

Gabriela Hájková 8. 12. 2010

Vláda včera večer na své schůzi schválila soubor opatření, kvůli kterému půjde na platy zaměstnanců ve státní a veřejné správě o 10 % méně prostředků. V návrhu prošlo i tzv pásmového odměňování – tedy možnost stanovit tarifní složku u platů státních zaměstnanců bez přihlédnutí k dosažené praxi (týká se všech zaměstnanců ve státní a veřejné správě a zdravotnictví kromě pedagogů) a zavedení smluvních platů, které dostanou zaměstnanci zařazení v 13. a vyšší platové třídě. Dojde také ke zrušení 4leté lhůty pro obsazení pracovní pozice zaměstnancem, který pro ni sice nemá kvalifikaci (a zaměstnavatel nemůže sehnat nikoho s kvalifikací), ale prokázal, že má dostatečné schopnosti práci zvládnout.

Příštím rokem by se tak platy měly změnit vojákům, policistům a zaměstnancům ve veřejných službách a správě. Kdo si s návrhem polepší jsou pedagogičtí pracovníci, pro které se zavedou dvě samostatné tarifní tabulky pro16 platových tříd ve 12 stupních. Jedna z tabulek bude upravovat výši mzdy pedagogům, kteří nemají odpovídající kvalifikaci. Návrh, který se dotýká platů duchovních vláda nakonec včera neprojednávala.

Rozhodnutí vlády také zavádí dvě samostatné tarifní tabulky pro pedagogy. Tabulky jsou koncipovány pro 16 platových tříd a pět platových stupňů. Tabulky pro ostatní zaměstnance ve státní a veřejné správě mají tarify stanovené ve 12 stupních. Tabulky pro pedagogické pracovníky se od sebe liší v tom, že jedna z nich bude určena pedagogům, kteří nemají odpovídající kvalifikaci.

Kvůli rozhodnutí vlády dnes proběhne stávka, kvůli které bude například zavřeno kolem 500 škol a bez činnosti budou také pracoviště na úřadech, magistrátech i v administrativě soudů. Protest vyjádří i pracovníci ve zdravotnictví a umělci. Stávkovat se bude v drtivé většině pět minut po poledni, na severu Moravy až ve tři odpoledne.

Svůj nesouhlas se stávkou i její neefektivitou vyjádřil kromě premiéra Nečase například také Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze nebo Jaroslav Míl ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 12. 2010 9:30

  Danah (neregistrovaný) ---.blue4.cz

  Nevím přesně kolik je příjem dnes ve státní správě, ale oni stávkují, že jim chtějí snížit platy. Ale ptá se někdo z nich, kolik si vydělává běžný občan např. u soukromých firem nebo ve výborní oblasti, kde lidé pracují v třísměných provozech a opravdu musí poctivě celou pracovní dobu odevzdávat určitý výkon a pauzu na odpočinek má minutově odměřenou? Zatímco oni si tu pauzu sami určují a vlastně nejsou výkonostně vázáni. Zkušenosti máme nařp. u úředníků, kteří Vás nechají čekat než si vypijí to kafíčko nebo u lékařů. Moje osobní zkušenosti z FN Hradec Králové - lékaři na Emergency se tzv. kopou .. no víme kam, ale v prvé řadě je zajímá, zda máte zaplacem regulační poplatek a až poton se ptají co máte za problém. ( Moje poslední zkušenost z roku 2010 - 4x jsme v rámci rodiny vyhledali toto pomoc a nebylo to bezdůvodné). No, to jen na okraj.

 • 15. 12. 2010 17:33

  Lucca (neregistrovaný) 217.29.8.---

  To Dannah: Pracuji ve státní sféře a můžu Vám říct, že uvažuji o tom, že radši půjdu makat k pásu a budu domů chodit s čistou hlavou a včas, než makat za 13 tisíc čistého, kde výkony musíme podávat taky, hlídají nás z ministerstva u všeho a na pauzu na ty zmiňovaná kafíčka rozhodně čas nemám. Neměla jsem čas se ani napít přes nával práce, kterou za mě nikkdo neudělá a lhůty jsou neúprosné, že mě nakonec odvezla sanita do nemocnice, protože jsem zkolabovala. A chodit z práce s čistou hlavou a s tím, že práce ve fabrice se Vám nekupí, když jste nemocná či se staráte o nemocné dítě, či když máte dovolenou, to taky není k zahození, protože pás se bez vás nezastaví... zatímco já se hrozím každé delší dovolené, za kterou považuji i tři dny v kuse, co mě v práci čeká za neodkladné hromady papírů.... to jen tak on okraj.

 • 8. 12. 2010 14:22

  borec (neregistrovaný) 122.160.245.---

  A další rok by se mělo udělat to samé ještě jednou, a to jsem solidární až až

 • 18. 12. 2013 19:07

  JK (neregistrovaný) ---.lam.cz

  Spíše blbec než borec

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).